Kam zavreči tiskalnik: 4 vrste krajev, kjer ga bodo prevzeli
Vsak tiskalnik enkrat doseže svoj konec – in ne glede na to, ali je na koncu svoje življenjske dobe (ki jo med drugim nakazuje obseg tiskanja) ali pa ga morate zamenjati z novejšim modelom, se morate znebiti stare naprave. Toda kam upokojen tiskalnik odpeljati?
Tiskalnik ne sodi med mešane odpadke
Pogosta napaka je, da tiskalnik vržemo v običajen koš ali zabojnik, a ta tja zagotovo ne sodi. Tiskarska oprema vsebuje številne strupene snovi, zlasti:
- zaviralce gorenja (ftalati in druge spojine) – poškodujejo jetra, ledvice in druge organe,
- težke kovine (kadmij, nikelj, svinec, krom itd.). – motijo presnovo ljudi, vodnih živali ali rastlin.
V tiskalnikih, ki se prodajajo v EU, je teh snovi minimalno, vendar so še vedno prisotne v elektronskih napravah. Tiskalniki ne morejo pravilno delovati brez določenih težkih kovin, zaviralci gorenja pa preprečujejo prehiter nastanek in širjenje požara, če pride do kratkega stika v elektroniki naprave. Naprave, ki ne sodijo med mešane odpadke, prepoznamo po tem piktogramu:
Zato je treba z odsluženim tiskalnikom ravnati kot s tako imenovanim elektronskim odpadkom. Pri njegovem odstranjevanju imate več možnosti:
1) Zabojniki za elektronske odpadke
Starega tiskalnika se boste najlažje znebili tako, da ga boste odvrgli v zabojnik za elektronske odpadke. Prepoznate ga po živo rdeči barvi in napisu »baterije in drobni električni odpadki«. Te zabojnike za odpadke najdete v večini mest in občin – z njihovo postavitvijo lokalne samouprave izpolnjujejo svojo obveznost, da svojim občanom zagotovijo prostor za shranjevanje nevarnih odpadkov, kamor spadajo tudi električni odpadki.
V zabojnike za električne odpadke lahko spravite le manjše naprave. Za odstranitev večjih tiskalnikov morate poiskati druge možnosti.
2) Zbirna mesta
Tiskalnik katere koli velikosti lahko oddate na t.i. zbirnem mestu. Njihovo delovanje je med drugim zagotovljeno s tako imenovano okoljsko dajatvijo (nekaj deset € za tiskalne naprave), ki je od leta 2005 del nabavne cene tiskalnika.
Najbližji zabojnik ali zbirno mesto najdete v Registru prevzemnih mest električne opreme. S filtrom poiščite oddajne lokacije za male in velike tiskalnike:
- »mali tiskalnik« - nobena od zunanjih dimenzij naprave ne presega 25 cm (takšne naprave sprejemajo tudi vse trgovine z elektroniko nad 400 m2),
- »velik tiskalnik« - naprave, pri katerih ena od zunanjih mer presega 25 cm (takšen tiskalnik mora sprejeti le prodajalec, pri katerem ste napravo kupili, veliko pa jih za to zahteva nakup novega tiskalnika).
Prav tako se lahko posvetujete z brezplačno linijo REMA Smart Recycling (800 976 679) glede ustrezne lokacije za odlaganje.
Podjetje HP svojim poslovnim strankam ponuja recikliranje tiskalnikov in druge strojne opreme.
3) Zbirni center
Zbirni centri so v nekaterih občinah alternativa zabojnikom za e-odpadke. Zbirni center bo vaš tiskalnik (in druge elektronske odpadke) sprejelo brezplačno; kot fizična oseba lahko uporabljate katerikoli zbirni center.
Podjetja lahko stare tiskalnike in drugo elektroniko odložijo le v centru, ki je pod isto lokalno jurisdikcijo kot sedež podjetja; v nasprotnem primeru morate za predajo tiskalnika na odlaganje plačati.
4) Odvoz elektronskih odpadkov
Ta možnost je še posebej primerna za podjetja, ki se morajo znebiti velikega števila tiskalnikov. Za njihov odvoz – in oddajo v reciklažne centre bodo poskrbela specializirana podjetja.
Kaj se zgodi s tiskalnikom po predaji?
Ne glede na to, ali tiskalnik vržete v smetnjak ali ga odložite v trgovino z elektroniko, bo na koncu končal v reciklažnem centru, kjer naprave ročno razstavijo na manjše dele. Demontaža pogosto poteka v tako imenovanih socialnih podjetjih. V njih delajo osebe z zdravstvenimi omejitvami in omejenimi možnostmi za zaposlitev na trgu dela.
Razstavljeni deli so nato razvrščeni glede na naravo posameznih materialov. Kovinski deli tiskalnika se večinoma naprej reciklirajo in uporabljajo za nadaljnjo proizvodnjo izdelkov; to še posebej velja za dele, ki vsebujejo dragocene kovine.
Dele, ki jih ni več mogoče ponovno uporabiti, se odstrani v skladu s predpisi – torej na način, ki čim manj obremenjuje okolje. Ocenjuje se, da je do 20 % razvrščenih e-odpadkov namenjenih za odstranjevanje.
Kaj pa prazni tonerji?
Velika tema je tudi odlaganje praznih kartuš. Lahko jih tudi recikliramo, nekateri proizvajalci pa jih tudi odkupijo. Več informacij najdete v člankih o odstranjevanju tonerjev in recikliranju tiskalniških kartuš.
Podobni članki
Kam odvreči toner ali kartušo: Svetovali vam bomo, kako zavreči ali reciklirati prazno kartušo
Ne glede na to, ali uporabljate brizgalni ali laserski tiskalnik, se ne morete izogniti občasni menjavi njegovih kartuš ali tonerja. Vendar razmišljate kaj narediti s staro prazno kartušo za tiskalnik? Vsekakor ne sodi v koš za smeti – to je, vsaj če ne želite škodovati naravi. Kako torej ravnati s praznimi kartušami ali tonerji?
Cel članek »Ko odslužim želim v reciklažo? ali Kako reciklirati tonerje
Razvrščanje odpadkov je danes za mnoge povsem samoumevna dejavnost. Če ste eden tistih, ki se aktivno ukvarjate s trajnostjo življenjskega okolja, se lahko občasno vprašate, kako pravilno razvrstiti določen izdelek. Na primer, takšen toner. Naslednje vrstice vam bodo pokazale, kako je s tonerji po zakonu in kaj lahko naredite, da jih ekološko odstranite.
Cel članek »