Oznake za porezavo: zakaj so pomembne za tiskanje in kako jih ustvariti?
Če pri tiskarni naročite tisk vizitk, letakov ali drugih grafičnih materialov, vas bo morda presenetila zahteva po dodatku in oznakah za porezavo. Za kaj pravzaprav gre in kako te elemente vstaviti v tiskovino?
Dodatek za porezavo
Slengovski izraz »bleed« se nanaša na barvno prekrivanje predloge tiskanja, ki je opredeljeno s presledkom med točkama 1 in 2 na spodnji sliki:
Vir: By Omegaosiris - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26384062
Kakšna je funkcija dodatka za porezavo? Če bi bila zgornja grafika natisnjena le do roba točke 1, se lahko zgodi, da na enem od robov po porezavi ostane tanek bel trak. Noben tiskalnik na svetu ne more natisniti celotne površine papirja (tudi tisti z brezrobim tiskom ne) – in noben ne more tiskati z natančnostjo stotink milimetra.
Zaradi teh razlogov je potrebno pustiti na kraju grafike dodatek (bleed), ki se potem obreže. Njegova širina se giblje med 2 in 5 milimetri (standard je 3 mm). Zaradi zgoraj opisanih razlogov je dodatek za porezavo pomemben tudi za obojestranko tiskanje. Uporablja se samo za barvne robove - beli robovi pri tisku na bel papir niso problem.
RA, SRA in drugi netradicionalni formati
Obrezovanje robov ni težava pri izdelavi majhne vizitke, kaj pa, če tiskate barvni letak formata A4? Preprosto posežete po listu tipa RA4 ali SRA4. Oba formata temeljita na klasičnem A4, vendar imata širše robove – prav zato, da je letak mogoče natisniti z dodatkom in oznakami za porezavo.
Za podrobnejše informacije preberite članek o formatih papirja.
Oznake za porezavo
Oznake za porezavo (»Crop marks«) označujejo črto, kjer je treba narediti rez, da po izpisu dosežemo želeni format. Običajno se vstavijo izuven dodatka, tako da po opravljeni porezavi ne ostanejo na tiskovini.
Porezavo naredimo z rezalnikom za papir. Lahko je ročna, vendar njeno obvladovanje zahteva veliko mero spretnosti. V primerjavi z avtomatskimi rezalniki, ki so bolj razširjeni v tiskarski praksi, zaostaja tudi po natančnosti in hitrosti rezanja.
Praktično uporabo obeh elementov si lahko ogledate na spodnji sliki. Oznake za porezavo so vidne na vogalu fotografije, porezava je za rumenimi črtami (dodano za boljšo ilustracijo):
Pri nekaterih profesionalnih tiskovinah boste naleteli tudi na t.i. oznake za prileganje (uporabljajo se v ofset tisku za pravilno prekrivanje posameznih barv). Pogosto se uporablja tudi barvna paleta. Uporablja se za preverjanje, ali so bile barve natisnjene v pravilnem odtenku in nasičenosti.
Kako vstaviti oznake za porezavo v predlogo za tisk
V sodobnih grafičnih aplikacijah je nastavitev dodatka za porezavo in vstavljanje oznak za porezavo relativno enostavno. Natančno širino prekrivanja robov vam bodo povedali v tiskarni. Če ni navedeno drugače, pošljite podatke za tisk v formatu PDF (ne velja za tisk fotografij) in v merilu 1:1.
Pred ustvarjanjem dodatka in oznak za porezavo vedno najprej razjasnite dimenzije grafične predloge. Bodite pozorni na zadostno ločljivost. Nastali izpis ne bo enake velikosti, kot je prikazan na monitorju. Ločljivost zaslona je okoli 100 DPI, kvalitetno tiskanje pa doseževrednosti 600 DPI (glejte članek Kaj pomeni ločljivost DPI pri tiskanju).
Toda te skrbi bo namesto vas rešila vaša grafična programska oprema - samo vnesite dimenzije izpisa. Ne pozabite dodati nekaj milimetrov (kot določa tiskalnik) dodatka za porezavo.
Postopek: oznake za porezavo v Canvi
Spletno orodje Canva je – za razliko od naslednjih dveh orodij – v osnovni različici brezplačno. Podobno vam Adobe Photoshop omogoča dodajanje oznak za obrezovanje med izvozom slike v PDF:
Postopek: oznake za porezavo v programu Adobe InDesign
Dodatek za porezavo nastavite pri ustvarjanju novega dokumenta, oznake za porezavo pa med izvozom v PDF:
Postopek: oznake za porezavo v programu Adobe Photoshop
Med izvozom slike v PDF dodate oznake za obrezovanje:
Podobni članki
Kaj pomeni DPI pri tiskanju in kako glede na to izbrati ustrezen tiskalnik?
Pri izbiri tiskalnika, bodisi za dom ali pisarno, se velika večina kupcev odloča glede na ceno, vrsto in funkcije. Vendar se zelo malo ljudi ukvarja s stvarmi, kot je DPI, ki je za tiskalnike absolutno ključen. Na razmeroma preprost način obvešča o kakovosti tiskanja, ki ga tiskalnik zmore in posledično za katero dejavnost je primeren. Ne veste, kaj sploh je DPI? To vam bomo pojasnili v naslednjih vrsticah.
Cel članek »Svetujemo vam, kako natisniti fotografije doma
Čas, ko je svet fotografiral z analognimi fotoaparati in je moral za razvijanje fotografij uporabljati specializirane fotografske centre, je že davno mimo. Današnji svet poganja digitalna fotografija, ki si jo lahko preprosto ogledamo na zaslonu fotoaparata, tablice, mobilnega telefona ali na primer računalnika, predvsem pa jo lahko enostavno in hitro natisnemo doma. Tiskanje fotografij doma pa ima nekaj osnovnih pravil, ki jih morate upoštevati, če vas skrbi kakovost. Zato si skupaj poglejmo, kako doma natisniti fotografije, da se bo res splačalo.
Cel članek »