Posušeno črnilo v brizgalnem tiskalniku: Svetujemo, kako težavo rešiti in kako jo preprečiti
Je vaš brizgalni tiskalnik nenadoma prenehal tiskati ali tiska, vendar manjka ena barva, čeprav vstavljena kartuša ni videti prazna? Vzrok je zelo verjetno eden - to je posušena barva. Če se sprašujete, kaj povzroča to težavo, kako jo preprečiti in kako jo odpraviti, če se kdaj pojavi, ste prišli na pravo mesto. V naslednjih vrsticah vam bomo nanizali odgovore na vsa ta vprašanja.
Še preden začnemo analizirati vzroke sušenja barve, se je treba spomniti, kako deluje brizgalni tiskalnik. Brez razumevanja celotnega principa naslednje vrstice morda za vsakogar ne bodo imele toliko smisla. Srce brizgalnega tiskalnika je tiskalna glava, ki je opremljena s tisočimi majhnimi šobami, ki z veliko hitrostjo na papir pršijo drobne kapljice tekočega črnila iz kartuše. Če črnilo ni tekoče, ne bo teklo skozi te šobe in posledično nastane težava v obliki nezmožnosti tiskanja. Črnilo se lahko posuši neposredno v posodici za črnilo - kartuši ali pa se preostala tekočina posuši v sesalni cevi ali direktno v šobah tiskalne glave. Kakšni so vzroki za sušenje črnila v brizgalnih tiskalnikih?
Vzroki sušenja črnila v tiskalniku
Neredno tiskanje
Daleč najpogostejši razlog za sušenje črnila v tiskalniku je njegova dolgotrajna neuporaba. Če torej tiskate res občasno, ste boste zagotovo imeli težavo. Vendar bi bilo zmotno misliti, da ni nevarnosti, da bi se črnilo tudi ob pogostem tiskanju posušilo. Težava se lahko pojavi tudi, če tiskate na primer samo črno-bele dokumente. V tem primeru obstaja nevarnost, da se druge barve posušijo in jih zato ne morete uporabljati.
Kartuša po garanciji
Morda vas bo presenetilo, a tudi posode s črnilom za tiskalnike imajo svoj rok uporabe. Praviloma ga boste, tako kot pri vseh ostalih izdelkih, našli na njihovi embalaži. Uporaba kartuš, ki jim je potekel rok uporabe, lahko povzroči težave pri tiskanju. Črnilo v kartušah s potečenim rokom uporabe postopoma izgublja svoje lastnosti, med katere sodi na primer počasno sušenje zaradi različnih kemikalij. Seveda, če boste kartuše po garanciji porabili v nekaj dneh ali tednih, se nima smisla preveč obremenjevati z bistveno večjim tveganjem, da se bodo v tiskalniku posušile. Če pa naletite na kartuše, ki jim bo rok uporabe potekel čez mesece ali v najslabšem primeru leta, jih ne kupujte, četudi je njihova cena najugodnejša.
Nestrokovno ponovno napolnjene kartuše
Kartuše niso tako poceni stvar, zato ob polnjenju njihove vsebine marsikdo pomisli, kako bi pri njih prihranil. Lahko pa z varčevanjem pljuvate v lastno skledo, saj lahko s tem pridelate zasušitev ali napačno tiskanje. Če se odločite, da boste sami ponovno polnili črnila v kartuše in to po napačnem postopku, ali če posežete po prenovljenih, nestrokovno napolnjenih kartušah, lahko nemalokrat naletite na zgoraj omenjene težave. Navsezadnje so ravno zaradi tega časi, ko je bilo polnjenje praznih kartuš razmeroma vsesplošno priporočano, že minili.
Nasvet: Nepravilno polnjenje kartuše ne ogroža le njene uporabe, temveč lahko prinese tudi nesrečo v obliki umazanih oblačil, namiznega prta in podobno. Če vas zanima, kako očistiti prah tonerja ali črnilo s predmetov, vam bomo to razložili v našem starejšem članku.
Nepravilna namestitev tiskalnika
Tudi na videz neopazna stvar lahko vpliva na sušenje črnila v tiskalniku – namreč lokacija tiskalnika v prostoru. Idealno bi bilo, da bi ga postavili v prostor s konstantno temperaturo, zaradi česar lastnosti črnila v kartušah ni treba nenehno spreminjati glede na temperaturo okolja. Tiskalnika ne postavljajte v bližino grelnega telesa ali na neposredno sončno svetlobo. Ne samo, da toplota ni dobra za samo napravo, ampak pripomore tudi, da se črnilo hitreje posuši.
Nepravilno shranjevanje kartuš
Ali se je črnilo v vaši kartuši posušilo, preden ste jo sploh imeli čas uporabiti, ali se zdi, da ne tiska tako dobro, kot bi morala? Če kartuši še ni potekel rok uporabe, je to najverjetneje posledica nepravilnega shranjevanja. Kartuše je na splošno najbolje hraniti v temnem in idealno hladnejšem prostoru s konstantno temperaturo, ker so tako najmanj »obremenjene« z vplivi okolja. Brez skrbi, ni nujno, da kartuše odnesemo v klet in jih tam hranimo v idealni mikroklimi, ampak jih lahko skrijemo, npr. v omaro v hladnejšem delu stanovanja ali pisarne in jim bo zagotovo veliko bolje, kot če bi jih imeli »razstavljene« na pisalni mizi, kjer bi čakale na svojo priložnost.
Kaj storiti, ko se črnilo v tiskalniku posuši
Samodejno čiščenje tiskalne glave
Zagotovo ni mogoče trditi, da sušenje črnila v tiskalniku vedno povzroči popolno odpoved tiskanja. Da imate težave s posušenim črnilom, lahko ugotovite na primer po tem, da so tiski slabe kakovosti, zamegljeni in na njih nastajajo madeži.
Praktično vsak tiskalnik je opremljen s funkcijo samodejnega čiščenja tiskalne glave – torej tistega dela, ki se zamaši s posušenim črnilom. To funkcijo lahko zelo poenostavljeno opišemo kot poseben način tiskanja, ko tiskalnik v šobe tiskalne glave posrka večjo količino črnila, kot ga sicer porabi za tiskanje. Črnilo kot tako vsebuje tudi topila, ki lahko kadarkoli sprostijo zasušeno staro barvo od prejšnje uporabe.
Sam program za čiščenje tiskalne glave lahko zaženete s programsko opremo gonilnika za tiskalnik v računalniku. Nekateri modeli imajo to možnost na voljo neposredno iz menija strojne opreme tiskalnika. Če niste prepričani, kako začeti s čiščenjem, preberite navodila za uporabo vaše naprave. Vsak tiskalnik ima namreč drugačen postopek za aktiviranje tega načina, zato vam ne moremo ponuditi splošne poti do cilja.
Čiščenje poteka tako, da po vsrkanju črnila tiskalnik natisne testni dokument, na katerega se »izprazni« njegova tiskalna glava. Ko je ta postopek končan, poskusite natisniti drugo stran, da vidite, ali je čiščenje delovalo. Če temu ni tako in kakovost rezultata še vedno ne ustreza vašim pričakovanjem, lahko čiščenje tiskalne glave ponovite. Ko tiskalnik dlje časa ne deluje, je pogosto treba večkrat opraviti postopek čiščenja, da se večja plast zasušenega črnila postopoma raztopi.
Nasvet: Upoštevajte, da pri čiščenju tiskalne glave tiskalnik porabi veliko količino črnila. Lahko se zgodi, da tiskalnik ne bo imel dovolj črnila za večkratno čiščenje tiskalne glave. Glave tiskalnika ne morete očistiti s skoraj prazno ali prazno kartušo.
Ne verjemite nasvetom babic
Med uporabniki brizgalnih tiskalnikov že vrsto let kroži en »zajamčen nasvet«, kako osušenim kartušam vdahniti novo življenje. Žal sodi bolj v kategorijo "babičinih nasvetov" kot v kategorijo "uporabnih napotkov". Konkretno govorimo o navodilu, ki se tiče potopitve kartuše v posodo s toplo vodo in kosa bombaža ali blaga, s katerim nežno odstranite zasušeno črnilo na izhodu kartuše ali pa da poskušate črnilo odstraniti iz izhoda kar brez namakanja. Ko se črnilo začne spuščati v vodo, naj bi se umazanija iz posušenega črnila dokončno raztopila in takrat je čas, da kartušo potegnete iz vode. Temu naj bi sledilo temeljito sušenje, najbolje, da se kartuša nekaj minut dobro suši..
Kot strokovnjaki za tiskanje ne moremo priporočiti zgoraj opisanega postopka. Resnici na ljubo ne samo, da se s tem postopkom lahko v celoti znebite kartuše (seveda, če je do takrat vsaj delno delovala), ampak lahko, če ni pravilno posušena, poškodujete tudi sam tiskalnik, natančneje kontakte v njej. In ker je tiskalnik hkrati bistveno dražji od kartuše in morate upoštevati tudi, da podobna škoda zagotovo ni zajeta v garanciji, ker gre za nestandardno dejanje, se vam lahko tako prihrani trud in na ekstremni način maščuje.
Naš nasvet je torej: Če tudi čiščenje tiskalne glave s funkcijo tiskalnika posušeni kartuši ni povrnilo življenja, je čas, da nabavite novo. In da se situacija ne ponovi, je treba preprečiti sušenje črnila. In da se situacija ne ponovi, je treba preprečiti sušenje črnila.
Kako preprečiti, da bi se črnilo v tiskalniku izsušilo
1. Tiskajte redno
Tveganje sušenja črnila narašča sorazmerno s časom, ko tiskalnik ni v uporabi. Najboljši način za preprečitev izsuševanja črnila v kartušah je redno tiskanje, ki ohranja tiskalno glavo v redni aktivnosti, kar bistveno zmanjša tveganje za izsušitev črnila. Že samo en izpis na teden z vsemi tiskarskimi barvami je več kot dovolj.
2. Tiskalnik postavite na primerno mesto
Tiskalnika ne puščajte na mestih s spremenljivo temperaturo in nato tam, kjer je topleje – bodisi zaradi sonca, radiatorja, kamina ali česa podobnega. V tem primeru se črnilo bistveno hitreje suši.
3. Pravilno shranjujte kartuše
Nadomestno kartušo hranite v suhem in temnem prostoru s konstantno temperaturo. Hranite jih zavite v originalni zaprti embalaži, da se ne prašijo in ne pridejo v stik z zrakom, ki deluje tudi kot »motor« za sušenje.
Nasvet: Vas zanima, kolikšna je pravzaprav življenjska doba tonerjev in kartuš? Izveste lahko v tem našem članku.
4. Ne delajte si prevelikih zalog
Polnila za tiskalnike s pretečenim rokom uporabe lahko pri tiskanju povzročajo težave. Pogosto so vzrok za številne manjše okvare tiskalnika. Zato kupujte le toliko kartuš, kolikor jih lahko porabite in se izogibajte nakupu tistih s pretečenim rokom, čeprav so znižane.
5. Bodite si na jasnem, kaj želite tiskati
Če veste, da morate na vašem barvnem tiskalniku tiskati le črno-bele dokumente in barv sploh ne boste uporabljali, je pametno, da si priskrbite le črno kartušo. Tiskalnik bi moral brez težav delovati samo z njo, s tem pa boste prav tako prihranili.
6. Kupite kakovostne kartuše
Izogibajte se sumljivo poceni kartuš iz dvomljivih virov, pa tudi ponovno napolnjenim, t.i. refill kartušam. Njihove lastnosti glede sušenja in obstojnosti v tiskalniku so lahko (in praviloma skoraj vedno so) bistveno slabše v primerjavi s kakovostnimi kartušami. PČe želite prihraniti čim več, namesto originalnih kartuš razmislite o nakupu cenejših kompatibilnih kartuš.
7. Če malo tiskate, kupite laserski tiskalnik
Če ste eden izmed res občasnih uporabnikov tiskalnika in velikokrat ne natisnete niti ene strani po več dni, velikokrat celo tednov, razmislite o nakupu laserskega tiskalnika. Logično je, da vam ni treba skrbeti, da bi se črnilo z njimi posušilo, in še več, ni vam treba skrbeti za kakršne koli podobne težave z njimi. S cenami od okoli sto evrov naprej ne gre za vrtoglavo naložbo. Seveda so laserski modeli v primerjavi z bruzgalnimi tiskalniki nekoliko dražji, a po drugi strani lahko z njimi na primer privarčujete, saj vam ne bo treba zavreči polnih, a suhih kartuš.
Nasvet: Če vas zanima več podrobnosti o tem, kako se laserski tiskalnik in brizgalni tiskalnik razlikujeta drug od drugega, preberite enega od naših starejših člankov, kjer smo precej natančno preučili razlike med njima.
Sorodni izdelki
Podobni članki
Kakšna je življenjska doba tonerjev in kartuš
Star pregovor modro pravi, da nič ni večno. V bistvu ima vse, kar vidite okoli sebe, vključno z vsemi stvarmi, ki jih pridobite, neko življenjsko dobo. Kako dolgo vam zdrži takšen toner ali kartuša? To smo povzeli v naslednjem članku.
Cel članek »Nesreča s tiskalniško kartušo: Kako odstraniti toner ali črnilo z oblačil
Če ste kdaj ročno zamenjali kartušo v tiskalniku, ste tvegali, da boste svoja oblačila poškropili s črnilom iz kartuše ali jih umazali s prahom tonerja. Ko se vam zgodi takšna nesreča, ni pomembno, ali gre za neprevidno ravnanje ali proizvodno napako. Na prvem mestu je navadno prizadevanje, da bi rešili svoj najljubši kos garderobe. V naslednjem članku vam bomo svetovali, kako nežno odstraniti toner ali črnilo z oblačil.
Cel članek »