Kako izbrati tiskalnik za majhno pisarno
Tiskalnik je nepogrešljiv del skoraj vsake pisarne. Kako izbrati tiskalnik, ki bo v vaši pisarni idealen pomočnik? Za vas imamo nekaj nasvetov, kako izbrati pravega.
Kateri tip tiskalnika je primeren za majhno pisarno
Obstaja več vrst tiskalnikov. Za katerega se boste odločili, je odvisno predvsem od tega, kako pogosto nameravate tiskalnik uporabljati:
- Brizgalni tiskalniki - brizgalni tiskalniki so lahko dobra rešitev, če je vaša prioriteta cenejše tiskanje. Vendar je treba tiskati redno, vsaj enkrat na teden. Če tiskalnik dolgo ne uporabljate, obstaja nevarnost, da se šobe posušijo. Posušene in zamašene šobe je potem treba očistiti s posebnimi čistilnimi raztopinami ali celo kupiti novo kartušo ali tiskalno glavo, kar povečuje skupne stroške za tisk.
- Laserski tiskalniki - pri laserskih tiskalnikih vam ni treba skrbeti niti če niste tiskali več mesecev. Poleg tega so hitri, kar je uporabno predvsem če morate natisniti večstranski dokument. Praviloma imajo višje nabavne stroške, ki pa so uravnoteženi z nizkimi obratovalnimi stroški za tisk.
- Multifunkcijski tiskalniki - v majhni pisarni verjetno nimate dodatnega prostora za shranjevanje več naprav. Z vidika stroškov nabave tudi ni tako smiselno kupovati posebej tiskalnika in skenerja. Primerna izbira bi tako lahko bil multifunkcijski tiskalnik, ki tiska, skenira in kopira.
Poleg klasičnih tiskalnikov obstajajo tudi tiskalniki velikega formata, na katerih lahko tiskate tudi tehnične načrte, folije in druge materiale, ali pa 3D tiskalniki, s katerimi lahko natisnete tridimenzionalne modele. Za običajno majhno pisarno pa raje izberite enega iz zgoraj navedenih.
Na katere parametre pisarniških tiskalnikov se osredotočite
Če pri izbiri tiskalnika niste prepričani, katerega izbrati, odgovorite na naslednja vprašanja:
Ali boste tiskali barvno ali črno-belo?
Barvnost tiska je odvisna od vrste kartuše. Če v pisarni tiskate le besedilne dokumente, zadostuje črno-beli tiskalnik. Če želite tiskati fotografije, slike, barvne grafe ali zemljevide, izberite barvni tiskalnik. Pri izbiri upoštevajte ločljivost barvnega tiska (predvsem če želite tiskati fotografije in slike) ter stroške nadomestnih barvnih kartuš, da boste imeli predstavo, koliko vas bo stalo delovanje barvnega tiskalnika (na primer tudi v primerjavi s črno-belim tiskalnikom).
Kako pogosto in koliko strani boste tiskali?
Hitrost tiskanja običajno določa število strani, ki jih tiskalnik natisne v eni minuti. Laserski tiskalniki lahko običajno natisnejo 20–30 strani na minuto, nekateri pisarniški tiskalniki pa danes že zmorejo do 60 in več. Brizgalni tiskalnik običajno natisne 5 do 20 strani na minuto.
Če tiskate le nekaj strani tedensko, zadostuje tiskalnik z manjšo hitrostjo tiska, vendar zato cenovno ugodnejši. Če pa pogosto tiskate veliko količino dokumentov, se osredotočite na kakovostne laserske tiskalnike.
Ali želite, da tiskalnik lahko tudi skenira in kopira?
Če iščete tiskalnik, ki »obvlada vse«, se osredotočite na že omenjene multifunkcijske tiskalnike. So »3v1«, zato vam ni treba kupiti še kopirnega stroja ali skenerja. Z njimi lahko tiskate barvno ali črno-belo, skenirate dokumente v datoteko v računalniku in ustvarjate kopije obstoječih dokumentov ali knjig. Stroški nakupa multifunkcijskega tiskalnika so višji kot za samostojen tiskalnik, vendar vam ponuja večje udobje in prihrani prostor v pisarni.
Funkcije pisarniških tiskalnikov, ki bi vam lahko prišle prav
Tisk brez robov - ta funkcija je uporabna pri tiskanju fotografij, grafov, tabel, zemljevidov in tudi raznih etiket ali nalepk, tako papirje za tiskalnik lahko izkoristite do zadnjega milimetra. Nič več rezanja robov!
Podpora za neposredno tiskanje - S to funkcijo vam ni treba vklapljati računalnika, prenašati datotek in jih nato pošiljati v tiskalnik. Na napravo preprosto priključite USB ključek ali pomnilniško kartico. Tako lahko tiskate neposredno iz prenosne pomnilniške naprave. Danes pa se lahko na večino sodobnih tiskalnikov povežete tudi prek Wi-Fi ali Bluetooth in dokumente za tisk pošljete v tiskalnik brezžično, brez da bi se mu morali približati.
Samodejno obojestransko tiskanje - s funkcijo obojestranskega tiskanja vam ni treba čakati, da se stran natisne, da bi jo pravočasno obrnili v primeru, ko želite tiskati na obe strani papirja. Tiskalnik z obojestranskim tiskanjem prihrani čas, papir in energijo, saj papir po tisku povleče nazaj in ga obrne na drugo stran brez potrebe po vaši asistenci.
Še vedno niste prepričani? Kontaktirajte nas. Z veseljem vam bomo svetovali pri izbiri tiskalnika in druge pisarniške opreme. Želim nasvet.
Podobni članki
Katere vrste skenerjev obstajajo in kako delujejo?
Časi, ko so bili skenerji zelo redki v gospodinjstvih in niso bili niti v skupni rabi v šolah, pisarnah ali poslovnih prostorih, so že zdavnaj mimo. Na veliki večini omenjenih mest jih trenutno najdemo kot neločljiv del večfunkcijskih tiskalnikov, ki so zaradi nizkih nabavnih cen izjemno razširjeni. Toda ali ste vedeli, da obstaja veliko vrst skenerjev, od pisarniških namiznih in prenosnih skenerjev, prek čitalcev črtnih kod do vse bolj razširjenih 3D skenerjev? Če ne, ni problema. Ko preberete ta članek, vam bo to jasno, prav tako pa boste na primer razumeli, kako te naprave delujejo.
Cel članek »Papir ni kot papir, 2. del: Osredotočeno na kakovost
Če je tiskanje na vašem dnevnem redu, zagotovo veste, da papir ni le eden. Papirjev je več vrst, razlikujejo se po različnih parametrih in glede na to, za kaj se pri tiskanju uporabljajo. V dveh delih tega članka bomo postopoma obravnavali najpogostejše in manj pogoste vrste papirja, s katerimi se lahko srečate pri tiskanju.
Cel članek »