Papir ni kot papir, 2. del: Osredotočeno na kakovost
Če je tiskanje na vašem dnevnem redu, zagotovo veste, da papir ni le eden. Papirjev je več vrst, razlikujejo se po različnih parametrih in glede na to, za kaj se pri tiskanju uporabljajo. V dveh delih tega članka bomo postopoma obravnavali najpogostejše in manj pogoste vrste papirja, s katerimi se lahko srečate pri tiskanju.
Prvi del članka je bil posvečen papirju z vidika uporabe, torej različnim vrstam papirja glede na to, kaj moramo tiskati.
V drugem delu se bomo osredotočili na razlikovanje papirja glede na kakovostne lastnosti, kot so gramatura, opaciteta ali format.
Format
Dimenzije papirja so označene z besedo format. Na Slovaškem in v večini držav sveta format določajo standardi ISO 216. Določajo ga z razmerjem stranic 1:√2, ki ga včasih poetično imenujejo "vrata harmonije". Naslednji format v seriji vedno ohrani to razmerje in nastane tako, da daljšo stran prejšnjega formata prepognemo na pol.
Najpogostejši format pri nas je A4, to je papir dimenzij 210 × 297 mm. Pri običajnih tiskalnikih imate možnost prilagajanja podajalnika papirja za manjše formate (A5 z dimenzijami 148 × 210 mm ali npr. t.i. DL, ki predstavlja podolgovato kuverto z dimenzijami 220 × 110). Za tiskanje velikega formata pa se uporabljajo tiskalniki velikega formata.
Gramatura
Gramatura določa, kako težak je papir, pri čemer višja kot je gramatura, debelejši je papir. Težji papirji so zato močnejši, torej trši in kvalitetnejši.
Klasični pisarniški papir ima težo 80 g/m2, v praksi pa lahko srečate tudi papirje teže do 300 g/m2.
Opaciteta
Opaciteta se nanaša na prosojnost papirja, to pomeni njegovo sposobnost, da ne prepušča svetlobe. Večja ko je opaciteta, slabše papir prepušča svetlobo. Opaciteta je pogosto neposredno sorazmerna s težo papirja.
Belina
Belina nam daje informacijo o tem, v kolikšni meri papir odbija svetlobo vseh valovnih dolžin. Preprosto povedano, pove nam, kako svetel je papir in koliko kontrasta se bo na njem ustvarilo na primer temno besedilo.
Podana je v vrednostih CIE (Mednarodna komisija za osvetljevanje, ki je avtor parametra beline) in velja, da višji kot je CIE, bolj bel je papir.
Tekstura
Tekstura določa občutek papirja na dotik. Obstajajo papirji z različnimi površinskimi obdelavami, najpogostejše pa jih poenostavljeno delimo na gladke in hrapave. Lahko pa naletimo tudi na primer na teksturo papirja, ki spominja na slikarsko platno.
Kakovostni razred
Skupek vseh lastnosti papirja določa njegovo splošno kakovost. Kakovost papirja je nato razdeljena v tri kakovostne razrede, kar je treba upoštevati predvsem tam, kjer se tiska zelo pogosto. Kakovostni razred zagotavlja podatke, na primer o prašnosti ali o tem, ali je papir primeren za obojestransko tiskanje.
Razred A označuje najbolj kakovostne papirje, ki se uporabljajo tam, kjer se tiska praktično neprekinjeno. V pisarnah s pogostim tiskanjem je priporočljiva uporaba papirjev razreda B, v gospodinjstvih in pisarnah, kjer se tiskanje izvaja občasno, pa si lahko privoščite papirje za splošno rabo, označene s razredom C.
Izberite pravi papir, vendar ne pozabite na kakovosten toner
Ne glede na to, ali za tisk izberete kateri koli format, opaciteto, gladek ali debel papir, najvišji kakovostni razred ali v nasprotju najnižjega, boste vedno potrebovali tiskalnik. In za tiskalnik boste potrebovali tudi toner. In za tonerje smo specialisti mi. Poglejte katere tonerje imamo trenutno v ponudbi in izberite najprimernejšega. In če niste povsem prepričani o svoji izbiri in potrebujete pomoč, ne oklevajte in nas kontaktirajte na info@tonerpartner.si, z veseljem vam bomo svetovali.
Podobni članki
Papir v pisarni: Kako zmanjšati njegovo porabo in pravilno reciklirati
So kupi papirja v koših naših pisarn res neuporabni odpadki? Ali obstajajo načini, kako kar najbolje izkoristiti to dragoceno naravno surovino? Če si zastavljate podobna vprašanja, vam bo mogoče prišel prav naslednji članek o recikliranju papirja v pisarni.
Cel članek »Ni ga papirja, kot je papir [1. razdelek]: Osredotočeno na uporabo
Če je tiskanje del vašega vsakdanjika, zagotovo veste, da papirja ni le ena vrsta. Obstaja več vrst papirjev, ki se med seboj razlikujejo po parametrih in posledično tudi po tem, za kaj se pri tiskanju uporabljajo. In ker je prava izbira papirja ključnega pomena za uspešen tisk določene stvari, smo za vas pripravili članek v dveh delih, v katerem se bomo posvetili pravi izbiri le-tega. V dveh delih tega članka bomo postopoma obravnavali najpogostejše in manj pogoste vrste papirja, ki jih lahko srečate med tiskanjem in seveda za kaj se uporabljajo. Prvi del je posvečen papirju z vidika uporabe – v naslednjih vrsticah boste torej izvedeli, katere vrste papirja se najpogosteje uporabljajo za tisk.
Cel članek »