Ko toner v laserskem tiskalniku kvari izpis - 5 najpogostejših težav in njihove rešitve
Ali tudi vaš tiskalnik vedno odpove v najmanj primernem trenutku? Človek bi rekel, da imajo morda vgrajene posebne čipe, da lahko odpovejo točno v trenutku, ko se vam mudi na sestanek ali imate do roka le še pet minut. Naučite se rešiti najpogostejše težave s tonerjem in (skoraj) nobeno sporočilo o napaki vas ne bo več presenetilo.
Težava: Sporočilo o napaki - zmanjkuje tonerja (po zamenjavi tonerja)
Tudi prahu v najobsežnejši kartuši s tonerjem bo enkrat zmanjkalo. A sporočilo o nizki ravni prahu se pogosto pojavi tudi v situacijah, ko ste prepričani, da vam tonerja enostavno ne more zmanjkati! Običajno takoj po zamenjavi.
Vzrok: Razlog je lahko nekompatibilnost tonerja – ko dobite neoriginalen toner od nepreverjenega dobavitelja ali pa pomotoma kupite kartušo za drug model tiskalnika.
Lahko gre tudi za mehanske poškodbe tonerja, najpogosteje njegovega čipa.
V večini primerov pa je to le šala humorističnega tiskalnika in sporočilo o nizki ravni tonerja tonerja nima realne podlage.
Rešitev: V večini primerov je dovolj če le izklopite in vklopite tiskalnik. Če tudi ponovni zagon ne pomaga, poskusite s »hard reset«. Če ne veste, kako to storiti, poiščite navodila za vaš model tiskalnika na spletni strani proizvajalca.
Težava: Optični valj ne deluje pravilno
Optični valj, OPC valj, fotovalj, prevodni valj, fiksirna enota. Pod vsemi temi imeni poznamo del laserskega tiskalnika, ki je zadolžen za prenos barve – tonerja v prahu – na papir. V modernih napravah je del kartuše s tonerjem, zaradi česar jo je mogoče enostavno zamenjati v primeru okvare.
Vzroki: Optični (OPC) valj mora biti med tiskanjem segret na zahtevano temperaturo, zato ni čudno, da je večina napak in sporočil o napakah, ki vam jih lahko izda vaš tiskalnik, povezanih s temperaturo. Temperatura prevodnega valja je praviloma prenizka, včasih previsoka, včasih pa ga sploh ni mogoče segreti.
Morda ste pomotoma naročili toner za drug model tiskalnika. Kartuše s tonerjem nekaterih modelov tiskalnikov HP je na primer mogoče namestiti v neustrezne modele (imajo enako velikost in tehnologijo namestitve), vendar za pravilno delovanje zahtevajo različne napetosti. Tiskalnik potem javi napako in noče tiskati.
Drugi vzroki tiskarskih napak, povezanih z optičnim valjem, so lahko nezadostno "zaskočenje" kartuše s tonerjem v ohišje ali enostavna mehanska poškodba.
V skrajnih primerih bo težavo rešila zamenjava valja.
Rešitev: Preverite, ali je kartuša s tonerjem pravilno nameščena. Poskusite jo vzeti ven in zaskočiti nazaj na svoje mesto. Preverite, da nič ne ovira stika (umazanija, zaščitna folija ... itd.).
Pri težavah z neustrezno temperaturo tonerja lahko poskusite več rešitev. Če temperatura ni zadostna, poskusite priključiti tiskalnik neposredno v vtičnico (odstranite vse podaljške) in iz te vtičnice odklopite vse druge naprave.
Če pa pride do pregrevanja, je to lahko posledica vrste papirja, uporabljenega med tiskanjem. Tiskanje na papir z višjo gramaturo zahteva višjo temperaturo optičnega valja. Prepričajte se, da papir z gramaturo, ki jo je določil proizvajalec vašega tiskalnika.
Je tiskalnik v dobro prezračevanem prostoru? Pregrevanje naprave lahko povzroči tudi pomanjkanje pretočnega zraka za hlajenje. Poskusite premakniti tiskalnik na prosto mesto in pustite, da se ohladi.
Ali tiskalnika ne uporabljate veliko? Obsežna tiskarska opravila razdelite na več manjših in pustite tiskalniku odmor, da se ohladi.
Če ste v stiski s časom, morda ne boste toliko cenili tega nasveta, a če popolnoma izklopite tiskalnik in ga odklopite za 20 do 30 minut, boste pogosto pomagali rešiti težave z valjem.
V nekaterih primerih vam ne preostane drugega, kot da fotovalj zamenjate z novim. V specializiranih trgovinah lahko ta del dobite posebej, če ne se ga bojite zamenjati sami pa se lahko obrnete na servis proizvajalca vašega tiskalnika ali pa tudi kupite cel nov toner.
Težava: Izpisi so slabe kakovosti ali vsebujejo napake
Da so laserski tiskalniki bolj podvrženi različnim tiskarskim napakam kot brizgalni, je posledica tehnologije tiskanja. Vse tiskarske napake, od črt, vodoravnih in navpičnih črt na izpisih, do ponavljajočega se besedila, presvetlega tiska in črnih strani, so posledica nedelujočega tonerja. Temi smo se podrobno posvetili v članku: Kaj lahko povzroča slab tisk ali najpogostejše težave in njihove rešitve. Če se spopadate z nekakovostnim tiskom na vašem tiskalniku, ga preberite, v njem pa boste izvedeli tudi, kako najpogostejše napake odpraviti.
Težava: Tonerja zmanjkuje hitreje, kot bi moralo
Podatke o tem, koliko strani bi morali natisniti s tonerjem, običajno najdete na njegovi embalaži. Vendar navedeno število strani predvideva povprečno 5 % pokritost tiska. Če dalj časa tiskate strani z nadpovprečno barvno pokritostjo, vas lahko preseneti hitra poraba kartuše.
Vzroki: Daleč najpogostejši vzrok za nadležno sporočilo o nizki količini tonerja je preprosto dejstvo, da ga tiskalniku res zmanjkuje. Vendar pa ima to vseeno en kavelj: To, da dobiček proizvajalcem tiskalnikov prinaša prodaja kartuš in ne tiskarske opreme, je danes dobro znano dejstvo. Zato ni presenetljivo, da nekateri modeli poročajo o nizki količini kartuše že takrat, ko je prvotna količina tonerja padla šele na 60 %.
Rešitev: V teh primerih preostane le, da preizkusite svoj stroj v delovanju in ugotovite, ali je panika, ko prvič vidite to sporočilo, res na mestu, ali pa še vedno lahko natisnete del kupa papirja v sobi.
Če pa toner porabite hitreje, kot ste prvotno načrtovali, vas bo morda zanimalo, kako pri tiskanju prihraniti do 80 % stroškov. Spojler alert: Rešitev so kompatibilni tonerji. Ne samo, da so cenejši od njihovih različic z blagovnimi znamkami, ampak lahko dobite tudi na primer tako imenovane bolj napolnjene alternativne tonerje, s katerimi običajno natisnete vsaj 10 % več strani.
Težava: Porabljena kartuša s tonerjem
Včasih se zgodi, da se prah iz kartuše s tonerjem pomotoma razsuje. To se lahko zgodi med transportom ali neprevidnim ravnanjem s tonerjem.
Vzrok: Nekatere kartuše s tonerjem so bolj nagnjene k udarcem, spoji posameznih delov plastične kartuše se bodo zrahljali in prah se bo razsul. Včasih je lahko kartuša tovarniško okvarjena.
Rešitev: V tiskalnik nikoli ne vstavljajte poškodovane ali razlite kartuše s tonerjem. Rklamirajte jo pri prodajalcu. Če ste jo kupili v naši e-trgovini TonerPartner, bomo storili vse, da na dom čim prej dobite nov toner.
Podobni članki
Kaj storiti, če tiskalnik slabo tiska ali najpogostejše težave s tiskanjem in kako jih odpraviti
Pravkar vam je zmanjkalo črnila za vaš tiskalnik, zato kupite nov toner ali kartušo, vstavite črnilo v svoj laserski ali brizgalni tiskalnik, odprete zahtevani dokument na vašem računalnikuin ga pošljete "v tisk". Idealno bi bilo, če bi na koncu tega postopka držali kos papirja z lepo natisnjenim besedilom ali sliko. Kaj pa, kadar ni vse tako, kot bi moralo biti in je izpis, ki pride iz tiskalnika, grozljive kakovosti, bodisi glede barvne reprodukcije ali morda kakovosti papirja? Verjetno vas čaka začetni šok, ki ga bo zamenjala cela vrsta vprašanj. Ali stoji za tem dejstvo, da ste kupili pokvarjeno kartušo, ali je za težave s kakovostjo tiska kriva napaka tiskalnika? Na ta vprašanja žal ni enoznačnega odgovora, saj lahko težave povzročajo različni dejavniki. Ker pa se nekatere napake ponavljajo bistveno pogosteje kot druge, smo v naslednjem članku povzeli najpogostejše težave, ki se lahko pojavijo v povezavi s kakovostjo tiska. Seveda boste našli tudi nasvet, kako jih odpraviti.
Cel članek »