Laserski tiskalnik od A do Ž: kako deluje
Če ste že šli skozi ‘dvoboj’ laser vs. brizgalni tiskalnik, za zmagovalca pa so izbrali laserski tiskalnik, se morda sprašujete, kako ta naprava deluje. Več vam bodo povedale naslednje vrstice.
Zgodovinsko okno
Čisto prvi laserski tiskalnik je razvil ameriški inženir in izumitelj Gary Starkweather pri podjetju Xerox PARC leta 1971. Takrat je poskusil predelati kopirni stroj iste znamke. Idejo je pet let pozneje prevzel IBM, Xerox pa je prvi komercialni model predstavil leta 1977. V domove in pisarne so prvi laserski tiskalniki so prišli šele v začetku osemdesetih. Seveda so bili dragi (cena se je gibala okoli 3,5 tisoč ameriških dolarjev) in težki (tehtali so več kot 32 kg).
Kako deluje laserski tiskalnik?
Proces, na podlagi katerega deluje laserski tiskalnik, se imenuje elektrografija oz. kserografija (po Xeroxu). Gre za tako imenovano suhi zapis, ki s pomočjo elektrostatične energije prenaša prah (toner) na papir.
Za to se uporablja kovinski valj s plastjo polprevodnika (najpogosteje selena) na površini. Polprevodnik spremeni svoj upor, ko ga osvetli laserski žarek. Ali je del valja nabit ali ne, neposredno vpliva na to, ali se bo barva na njem obdržala ali ne.
Samo tiskanje potem poteka na osnovi komunikacije z računalnikom, obdelave podatkov, ustvarjanja slike na valju, nanosa tonerja in zalikanja na papir.
Pripravljalna faza
V fazi komunikacije z računalnikom tiskalnik prevzame podatke o strani, ki se tiska in jih shrani v svoj pomnilnik. Te podatke nadalje obdela in v pomnilniku ustvari celotno stran. Določi njeno velikost, izmeri robove, poravna besedilo ali oblikuje sliko in izvede tako imenovano rastrizacijo, to je razporeditev posameznih točk.
Ustvarjanje slike
Obdelani podatki se nato prenesejo na vodilni valj v obliki neke vrste predslike tiskanja. Laserski žarek s pomočjo premikajočega se zrcala nariše sliko tiskanja na valj.
Tisk
Nato pride na vrsto samo tiskanje. Toner se nanese na prevodni valj s pomočjo magnetnega razvijalca. Vendar se ta pritrdi le na lasersko osvetljeni del valja. V trenutku, ko papir pride v stik z valjem, se pritrjeni prah prenese na njegovo površino. Obenem s tem pride do razelektritve valja. Ta postopek se ponavlja, dokler se na papir ne prenese celotna slika.
Zalikanje
Sam prah se ne bi prijel na papir, zato ga je potrebno tako imenovano zalikati. Za to bosta poskrbela dva cilindra – stiskalni in likalni. Prvi vtisne sliko v površino papirja, drugi jo s toploto vrednosti 200 °C ‘zalika’ v vlakna.
Kako nastanejo barve?
Za barvno tiskanje na laserskem tiskalniku so v tiskalniku potrebni štirje barvni tonerji, tako imenovane tiskalne enote. Te štiri barve so cian(cyan), purpurna (magenta), rumena (yellow) in črna ‘ključna’ (key). Prve črke njihovih angleških imen tvorijo kratico tega barvnega modela - CMYK.
Ta potem deluje na tako imenovanem subtraktivnem mešanju barv, med katerim se posamezne barve odštevajo druga od druge. V praksi to pomeni, da se na stran nanesejo miniaturni delci prahu tonerja različnih barv zelo blizu drug drugemu (na valju je osvetljena slika za vsako barvno plast posebej). Končna barva je nato odvisna od načina mešanja in števila odtenkov.
Toner kot osnova
Nujna in nenadomestljiva »sestavina« za uspešno tiskanje je že večkrat omenjeni toner. Mi pri TonerPartner pa smo strokovnjaki za tonerje. Oglejte si na primer ponudbo našich alternativnih tonerjev, z uporabo katerih lahko občutno znižate stroške tiskanja.
Podobni članki
Proizvodnja tonerja v prahu ali kako obvladati CMYK
Če mislite, da se je avtor tega besedila odločil napisati članek s področja avto-moto, poleg tega naslova ni dobro preveril in je v njem pustil tipkarsko napako, se motite. Naslednje vrstice so namenjene tonerju v prahu, njegovi sestavi in načinu izdelave.
Cel članek »Kaj vsebuje toner za laserski tiskalnik?
Ko zmanjka barve, preprosto kupite nov toner in z veselo tiskate naprej. Toda ali ste se kdaj vprašali, kaj se skriva v plastični kartuši s tonerjem? Zakaj je črni toner črn in kaj je njegova glavna sestavina?
Cel članek »