Refill kit vs. nov toner - kakšne so prednosti novih tonerjev
Refill kit je angleško ime za polnilni komplet, ki uporabnikom omogoča dodajanje črnila ali tonerja v prahu v kartušo, t.i. samostojno. Je morda to eden od načinov, kako prihraniti pri stroških tiska?
Kit ni isto kot kid
Kit in kid v angleščini nimata istega pomena (tako kot plot in plod v slovenščini), sta homonima, ki ju večina od nas zlahka zazna.
Prav tako večina od nas refill kit povezuje predvsem s tiskalniki in ne z otroki. Gre za dopolnilne oziroma polnilne komplete, ki se lahko uporabljajo tudi pri laserskih tiskalnikih, torej ne le pri brizgalnih. Tokrat bo tiskalni medij toner v prahu, namesto kartuše pa boste uporabljali toner. Za ponovno polnjenje tonerja v prahu bi morali že imeti t.i. začetni komplet (ang. Starter kit). Ta vsebuje vse pripomočke, potrebne za to opravilo:
- navodila za uporabo,
- spajkalnik z okroglo glavo za vžiganje odprtine,
- čep za zapiranje kartuše s prahom,
- polnilni prah.
Komplet za ponovno polnjenje tonerja v prahu se včasih imenuje tudi tonerrobot. In da bi bila terminologija še bolj zmedena, vedite, da je izraz starter kit povezan tudi z začetnim kompletom brizgalnih kartuš ali prve kartuše s tonerjem. Za te izdelke, ki so dobavljeni neposredno s tiskalnikom, je značilna nižja vsebnost medija.
In nazaj na refill kite: običajno vsebujejo enako količino tiskalnega medija kot originalna kartuša. V nekaterih polnilnih kompletih bodo kupci našli tudi čip za komunikacijo s tiskalnikom. Obstajajo kompleti, ki jih je mogoče uporabiti večkrat; odvisno od vrste lahko kartušo napolnite dvakrat ali kar do šestkrat.
Refill kiti so izdelani za različne znamke tiskalnikov. Pozor, polnilni kompleti vsekakor niso vzajemno zamenljivi, vedno uporabite tistega, ki je namenjen le vašemu. Univerzalnih izdelkov ni.
5 razlogov, zakaj sovražiti refill kit
Ena od prednosti polnilnih kompletov je možnost takojšnjega polnjenja trenutno manjkajočega polnila. Iskanje novega tonerja, ko starega zmanjka, vi pa morate takoj tiskati, ni ob koncu tedna ali na praznik nobeno veselje. Druga prednost refill kita je možnost ponovne uporabe originalne kartuše.
Pravijo, da ima vsak hrbet svoje lice (in obratno). To velja tudi za polnilne komplete. Kakšne so torej njihove slabosti?
- Še zdaleč niso vsi modeli laserskih tiskalnikov primerni za ročno polnjenje tonerjev. Priporočamo, da se najprej posvetujete s servisom znamke ali pooblaščenim prodajalcem tiskalnikov.
- Ročno polnjenje tonerja je lahko za začetnika pretežko.
- Če se zaradi nepravilnega postopka poškoduje kartuša s tonerjem ali sam tiskalnik, prodajalec ne bo upošteval vaše reklamacije.
- Upoštevati morate, da lahko pri ravnanju s prahom tonerja umažete sebe in svojo okolico.
- Po porabi Refill polnila je potrebno kartušo profesionalno obnoviti, da jo lahko spet ponovno napolnimo.
Izberite nov ali kompatibilen toner!
Glavni razlog za to priporočilo je visoka kakovost nastalega tiska. Tudi toner, ki ga napolnite sami, ne bo nikoli dosegel te ravni kljub vsem vašim naporom.
Ciljna skupina kupcev, ki posega po refill kitih, je očitna. To so predvsem ljudje, ki varčujejo pri vsem in so domači mojstri: manj ko imajo denarja, več imajo časa, spretnosti in potrpljenja. So pa morebitni prihranki, ki jim jih prinaša uporaba refill kitov minimalni.
Podobni članki
Zakaj je ponovno polnjenje praznega tonerja slaba ideja
Če sami napolnite prazen toner, vas verjetno ne bo ubilo, zagotovo pa vas tudi ne bo naredilo močnejših. Vendar pa lahko trajno poškoduje vaš tiskalnik.
Cel članek »Kako pravilno shranjevati tonerje
Pred nakupom novega tonerja ste morda pomislili tudi na to: Ali naj naročim samo en paket ali si lahko privoščim zalogo tonerjev? Kako dolgo zdrži toner? In kako in kje pravilno shraniti rezervna polnila?
Zato smo zapisali naslednje vrstice. Zaradi njih boste na primer ugotovili, da si lahko ob pravilnem ravnanju brezskrbno naredite zalogo tonerjev.