RGB vs. CMYK: kako doseči najboljše rezultate pri tiskanju?
Predstavljajte si, da tiskate pomembno predstavitev za sestanek. Na videz nič težkega - samo kliknete natisni. Potem pa opazite, da se barve na tiskovinah ne ujemajo povsem. V primerjavi z izvorno datoteko niso tako svetli in na primer svetlo zeleno iz izvirnika je zamenjal temnejši odtenek. Kakšno vlogo imata pri tem barvna modela RGB in CMYK in predvsem - kako doseči enake barve kot na ekranu?
RGB in CMYK sta dva barvna modela, ki se uporabljata za reprodukcijo različnih barv na zaslonih elektronskih naprav in na papirju. Njuni imeni sta okrajšavi za osnovne barve, ki se uporabljajo za mešanje odtenkov:
- RGB: rdeča (red), zelena (green) a modra (blue),
- CMYK: cian (cyan), vijolična (magenta), rumena (yellow) a črna (key).
Razlogi, zakaj na primer mobilni telefoni in tiskalniki ne uporabljajo istih barvnih modelov, so navedeni spodaj. Zaenkrat se morate zadovoljiti z dejstvom, da model RGB upodablja fotografije in slike na zaslonih elektronskih naprav, pri tiskanju pa se uporablja CMYK. Osnovne razlike so povzete v tej tabeli:
RGB |
CMYK |
|
osnovne barve |
rdeča, zelena, modra |
cian, vijolična, rumena, črna |
mešanje barv |
aditiv (barvni dodatek) |
diferencial (odštevanje barv) |
barvni razpon |
vse obstoječe barve |
do 90% barvnega razpona RGB (odvisno od naprave) |
uporaba |
naprava z lastnim virom svetlobe |
papir in druge površine brez lastnega vira svetlobe |
Kot je razvidno iz tabele, lahko barvni razpon CMYK meša največ 90% odtenkov iz barvnega modela RGB. Težave so predvsem pri odtenkih svetlo zelene, roza in oranžne. Tiskalnik torej te barve zamenja – rezultat pa je dobro znano neujemanje med originalom na zaslonu in izpisom na papirju:
Na levi izvirna fotografija, kot jo uporabnik vidi na monitorju. Na desni enaka slika po tisku.
Na srečo obstaja več načinov, kako se izogniti temu neprijetnemu presenečenju. Najprej pa poglejmo, zakaj dva različna barvna modela sploh obstajata.
RGB model
Ta barvni model je osredotočen na oddajanje svetlobe – logično, da ga uporabljajo elektronske naprave. Rdeča, zelena in modra, ki jih uporablja zaslon RGB, so osnovne barve, ki jih zazna človeško oko. Vse druge odtenke nato ustvari sestava tega barvnega tria v različnih razmerjih.
In tako kot v temi zaradi pomanjkanja svetlobe »vidimo« črno barvo, so ob pomanjkanju svetlobe črni tudi monitorji zaslonov ali televizorjev. Model RGB lahko meša vse obstoječe barve (približno 16,7 milijona različnih odtenkov). Kombinacija treh osnovnih barv nato ustvari belo.
CMYK model
Model CMYK, katerega privzeta barva je bela, temelji na odboju svetlobe. Te lastnosti vnaprej določajo njegovo uporabo pri tiskanju na papir in druge bele površine.
Črna nastane z mešanjem osnovnih barv (cian, vijolična in rumena), v praksi se črna doda tonerjem kot samostojna barva. Razlogi so izključno ekonomski: če bi uporabljali samo tonerje osnovnih odtenkov, bi bila poraba kartuš enormna. Da bi dosegli globoko črnino, bi bil potreben absolutno natančen stroj, kar bi se odrazilo v višjih cenah tiskarskih tehnologij.
Zanimivo je, da se pri tiskanju barv ne potiska celotna površina papirja; na primer svetlo roza nastane tako, da se bela površina prekrije z miniaturnimi vijoličastimi pikami z relativno velikimi razmiki (s t.i. pršenjem). Zaradi omejene optike človeškega očesa dobljene slike ne zaznamo kot temno vijolične pike na belem ozadju, temveč kot bledo rožnato.
Primeri pršenja, tj. kombiniranje cian, rumenih in vijoličnih pik različnih velikosti. Nastalo sliko človeško oko zazna kot različne barve.
Pretvorba med modelom RGB in CMYK
Razlog za uporabo obeh modelov je torej preprost: tiskovine prikazujemo na elektronskih napravah, za katere je uporaba barv RGB naravna. Sam tisk pa je na papirju, kjer se CMYK odtenki »bolje obnesejo«.
Barve posameznih modelov so med seboj komplementarne: zelena je na nasprotni strani spektra od vijolične, modra je nasprotna od rumene, rdeča pa od cian. Bela pa je nasprotje črne.
Težava je v tem, da je barvni razpon (t.i. lestvica) modela CMYK omejen - ne more mešati na primer svetlo oranžne, vijolične in zelene. Pri tiskanju gonilniki tiskalnikov pretvorijo »nenatisljive« odtenke v barve, ki jih tonerji lahko mešajo.
Kako si pomagati? Obstaja več možnosti:
- predogled končnega tiska v pretvorniku CMYK,
- priprava podatkov za tisk (predstavitve, infografike ipd.) v programu, ki podpira ločljivost CMYK,
- uporaba tako imenovanih heksakromskih tiskalnikov.
CMYK pretvorniki
V teh orodjih si lahko ogledate, kako bo vaš posnetek ali slika videti po tiskanju. Služi kot vodilo za morebitne spremembe ali uporabo posebnega tiskalnika.
Znana spletna orodja so na primer rgb2cmyk.org ali Aconvert (omogoča pretvorbo različnih datotek v izpis CMYK).
Grafični programi s prikazom CMYK
Te aplikacije uporabljajo predvsem tiskarji in grafični oblikovalci; imajo omejen barvni spekter, zato je nastala grafika ob tiskanju enaka predlogi. Seveda pa programska oprema ne reši različnih izpisov za obstoječe fotografije ali ilustracije.
Najbolj znana grafična programa s prikazom CMYK sta GIMP (namestiti morate vtičnik Adobe ICC Profiles) in Adobe Photoshop.
Heksakromski (šestbarvni) tiskalniki
Tiskalniki s tako imenovanim heksakromnim tiskom, ki uporabljajo šest osnovnih barv, so ultimativna rešitev za tiskanje fotografij in ilustracij natančno po originalu. Obstaja več heksakromskih modelov, najpogostejši pa so:
- CMYKOG proizvajalca Pantone; k osnovnim štirim barvam tiska doda še oranžno (orange) in zeleno (green),
- Model CcMmYK s svetlo modro (light cyan) in svetlo vijolično (svetlo light magenta).
Model CcMmYK uporablja na primer tiskalnik Epson L850K. Naprava uporablja sistem rezervoarjev; v dobavi je vključenih šest 70 ml kartuš, s katerimi lahko natisnete do 1 800 fotografij.
Tiskalnik Epson L810 lahko tiska tudi po originalu, za kar ponujamo pripadajočih šest barv črnil.
Podobni članki
Proizvodnja tonerja v prahu ali kako obvladati CMYK
Če mislite, da se je avtor tega besedila odločil napisati članek s področja avto-moto, poleg tega naslova ni dobro preveril in je v njem pustil tipkarsko napako, se motite. Naslednje vrstice so namenjene tonerju v prahu, njegovi sestavi in načinu izdelave.
Cel članek »Brizgalni tiskalnik s sistemom rezevoarjev - konec skrbi
Predvsem v gospodinjstvih so brizgalni tiskalniki še vedno zelo priljubljena naprava za tiskanje dokumentov in fotografij. Niso dragi, so pa enostavni za uporabo in zagotavljajo kakovosten tisk. Toda cene originalnih kartuš so relativno visoke, kar močno podraži delovanje teh uporabnih naprav. Rešitev, ki uporabnikom omogoča znatno zmanjšanje stroškov tiskanja, so tiskalniki s črnilom.
Cel članek »