Proizvodnja tonerja v prahu ali kako obvladati CMYK
Če mislite, da se je avtor tega besedila odločil napisati članek s področja avto-moto, poleg tega naslova ni dobro preveril in je v njem pustil tipkarsko napako, se motite. Naslednje vrstice so namenjene tonerju v prahu, njegovi sestavi in načinu izdelave.
Alkimija 21. stoletja
Mešanica prahu, ki jo vsebuje kartuša s tonerjem laserskega tiskalnika ali kopirnega stroja, je pravzaprav medij, ki se na splošno imenuje toner. Ta prah deluje kot barvilo, ki se prenese na papir v trenutku, ko začnemo tiskati. Najdemo ga neposredno v originalnih ali kompatibilnih kartušah s tonerjem ali kot del polnilnega (t.i. Refill) kpmpleta, namenjenega dodajanju prahu v prazno kartušo. Najpogosteje se prodaja črni ali barvni toner po modelu štiribarvnega tiska (CMYK), pri čemer:
- C (iz angl. Cyan) predstavlja azurno modro,
- M (iz angl. Magenta) predstavlja vijolično rdečo,
- Y (iz angl. Yellow) predstavlja rumeno,
- K (iz angl. Key Plate, oz. black) pa črno.
Poleg teh barvnih pigmentov, iz katerih lahko z različnimi kombinacijami ustvarimo večino odtenkov celotnega barvnega spektra, je toner v prahu sestavljen iz številnih drugih sestavin. Ta mlet, izjemno fin, statično nabit poliestrski prah ima podobno sestavo kot smukec in poleg tega vsebuje:
- stiren-akrilno smola, ki služi kot vezivo,
- saje (vse pogosteje pa lahko srečamo tudi nadomestke v obliki polimerov),
- magnetizirajoče kovinske okside, ki ustrezno reagirajo na statični naboj papirja in optičnega valja, ki se neprestano vrti,
- majhno količino separatorjev, kot npr. silikoni in polipropilenski voski.
Mehanska metoda
Posamezne sestavine se zmešajo in zdrobijo na delce želene velikosti. Najpogosteje se v ta namen uporabljajo naprave, imenovane mlini na zračni curek. Te naprave lahko zdrobijo material z uporabo toka stisnjenega zraka ali dušika. Poleg področja tiska se uporabljajo tudi na primer v farmacevtski industriji.
Povprečna velikost posameznih mikrodelcev je trenutno giblje nekje od 8 do 10 μ. V preteklosti je bila višja, okoli 16 mikrometrov, včasih tudi več. Potreba po izboljšanju ločljivosti slike je sčasoma vodila proizvajalce, da so delce prahu tonerja poskušali zmanjšati na njihovo trenutno obliko.
Kemična metoda
Poleg mehanske metode priprave tonerja v prahu obstaja še ena proizvodna metoda - kemična. Za pridobitev izpisov višje ločljivosti je mogoče s polimerizacijo ustvariti zelo drobne delce tonerja. Tako ustvarjeni delci so enotne velikosti in oblike, kar posledično omogoča popolno mešanje barv, njihovo natančno reprodukcijo in odlično barvno prekrivanje.
Da ne razumete? Ni problema: če nam zaupate vsaj tako kot Rudolf II. svojemu alkimistu v znani komediji Cesarjev pek – Pekov cesar, je to več kot dovolj.
Smrtonosni prah? Ampak saj...
Ne, ne skrbite, nočemo vas prestrašiti. Konec koncev se s tem uveljavljenim izrazom za določeno obliko zlata veliko bolj verjetno srečujete v pustolovskih zgodbah Karla Maya kot v povezavi z vašim laserskim tiskalnikom.
Da, tudi prah tonerja je lahko potencialno nevaren, če kupite toner druge znamke neznanega izvora. A preverjeni proizvajalci imajo na svojih izdelkih certifikate, da njihovi tonerji niso škodljivi za zdravje, učinek tonerja pa ne bi smel biti hujši, kot če bi vdihavali navaden prah. Tako lahko toner v prahu povzroči le blago draženje. Pri rokovanju s prahom tonerja je zato priporočljiva uporaba ustrezne zaščitne opreme, tj. respirator ter rokavice in očala.
Podobni članki
Zakaj je ponovno polnjenje praznega tonerja slaba ideja
Če sami napolnite prazen toner, vas verjetno ne bo ubilo, zagotovo pa vas tudi ne bo naredilo močnejših. Vendar pa lahko trajno poškoduje vaš tiskalnik.
Cel članek »Toner, kartuša, optični valj... ali ko je tiskalnik za vas jasna izbira
Sodobni tiskalniki delujejo na principu različnih tehnologij. Nekateri so zanesljivi bolj, drugi manj. Nekateri vam bodo prihranili veliko denarja, drugi pa kar nekaj. Najpomembneje pa je, da noben tiskalnik ali kopirni stroj ne more brez kartuš. V trenutku, ko se kartuša izprazni in jo moramo zamenjati, je treba vedeti, kaj moramo pravzaprav kupiti. Črnilo ali toner v prahu? Kakšna je med njima razlika? Ali poznate izraze, kot sta kartuša ali toner, in ali veste, kaj točno ti pomenijo? Ali vam izraz optični valj kaj pove? Če ne, je skrajni čas, da to popravimo.
Cel članek »