Toner, kartuša, optični valj... ali ko je tiskalnik za vas jasna izbira
Sodobni tiskalniki delujejo na principu različnih tehnologij. Nekateri so zanesljivi bolj, drugi manj. Nekateri vam bodo prihranili veliko denarja, drugi pa kar nekaj. Najpomembneje pa je, da noben tiskalnik ali kopirni stroj ne more brez kartuš. V trenutku, ko se kartuša izprazni in jo moramo zamenjati, je treba vedeti, kaj moramo pravzaprav kupiti. Črnilo ali toner v prahu? Kakšna je med njima razlika? Ali poznate izraze, kot sta kartuša ali toner, in ali veste, kaj točno ti pomenijo? Ali vam izraz optični valj kaj pove? Če ne, je skrajni čas, da to popravimo.
Polnila
V svetu tiskanja razumemo izraz polnilo kot:
a) sam toner v prahu, ki s pomočjo statične elektrike pridobi tekočini podobne lastnosti,
b) črnilo brez tiskalne kartuše, torej v bistvu medij brez ovitka, ki je lahko tonerska ali črnilna kartuša. Pomanjkljivost črnila je nagnjenost k izsuševanju in raztapljanju barve v vlažnem okolju.
Tonerska kartuša za laserski tiskalnik
Možna je tudi uporaba izraza posoda tonerja ali na kratko toner. S tehničnega vidika je ta zamenljiva vrsta tiskalne kartuše sestavljena iz več komponent. To so telo tonerja, otiralnik, tesnilo, čip in drugi deli.
Polnilo tonerja je sestavljeno iz suhega, finega barvnega prahu, ki je sestavljen iz delcev velikosti od 5 do 30 mikronov. Da bi bila zmeda še večja, ga včasih imenujemo tudi toner. V preteklosti so za njegovo izdelavo uporabljali ogljik z dodatki barvil ali pigmentov, danes pa običajno uporabljajo sintetične polimere, magnetne kovinske okside, polipropilenski vosek in druge sestavine. Sestava tonerjevega prahu, ki ga proizvajalci dobavljajo na trg, je različna in to ne le za različne znamke tiskalnikov. Razlikuje se tudi sestava tonerja v prahu za različne modele tiskalnikov, ki prihajajo od istega proizvajalca.
Mešanje in kombinacije barv pri laserskih tiskalnikih največkrat temeljijo na t.i modelu tiskanja CMYK, ki je sestavljen iz štirih osnovnih barv:
C = Cyan (cian),
M = Magenta (vijolična),
Y = Yellow (rumena),
K = Blacka, oz. Key Plate (črna).
Iz teh barv se nato na foto valju sestavi želeni odtenek, nastala slika pa se prenese na papir.
Optični valj (tiskalni valj, fotovalj)
Optični valj je opremljen s fotoobčutljivo polprevodno plastjo. Na valj se nanese prah, ki se odtisne na papir. Da bi potem ostal na papirju, ga je treba fiksirati; to se zgodi s pomočjo toplote in tlaka. Toner v prahu, ki se na valj nanaša, je v kartuši s tonerjem, ki je, kot je razloženo zgoraj, nekakšen rezervoar za to kartušo.
Tudi optični valji imajo omejeno življenjsko dobo in jih je treba pravočasno zamenjati. Tudi laik zlahka prepozna ustrezen trenutek, na to dejstvo moderni modelu tiskalnikov večinoma opozorijo že sami.
Poleg laserskih tiskalnikov se tonerji uporabljajo tudi v LED tiskalnikih ali kopirnih strojih. Princip tiskanja je torej tak, da se prah tonerja z električnim poljem in laserskim žarkom najprej nanese na optični valj in preko njega na papir. Nanos prahu poteka pod visokim pritiskom in temperaturo v območju od približno 120 do 180 °C.
Kupite lahko originalne tonerje pri proizvajalcu naprave ali kompatibilne tonerje. Te sicer proizvaja drugo podjetje, vendar jih je mogoče brez težav uporabiti v napravi. Kakovost tiskanja je primerljiva, nevarnosti poškodbe naprave pa ni.
Toner uporabniku v primerjavi z brizgalnimi kartušami zagotavlja daljšo življenjsko dobo. Nabavna cena laserskega tiskalnika in posameznih kartuš je običajno višja. Kljub temu pa je tiskanje z njimi dolgoročno cenejše, saj z eno kartušo s tonerjem natisnete več strani kot z brizgalno kartušo. Kartuše s tonerjem se bolj uporabljajo za pisarniško tiskanje.
Kartuša ali brizgalna kartuša (Ink Cartridge)
Ta izraz se nanaša na tiskalno kartušo s črnilom, vključno s tiskalno glavo s šobami in potrebno elektrotehniko. Nekatere kartuše vsebujejo tudi čip, ki omogoča komunikacijo kartuše s tiskalnikom, kopirnim strojem ali večnamensko napravo.
Če čip zazna nizek nivo črnila, to informacijo posreduje tiskalniku ali drugi periferni izhodni napravi, ki jo nato preko optičnega signala posreduje uporabniku. Brizgalna kartuša se torej (kdo bi si mislil??!) uporablja v brizgalnih tiskalnikih.
Tudi v tem primeru se za izpis uporablja model tiskanja CMYK, ki omogoča mešanje želenega odtenka barv. Kartušo lahko nato obnovite tako, da jo v celoti zamenjate (bodisi z originalno ali s kompatibilno kartušo drugega proizvajalca) ali s ponovnim polnjenjem črnila s pomočjo polnilnega seta (Refill kit), ki vsebuje ustrezne pripomočke in barve. Polnjenje brizgalnih kartuš ponujajo tudi številna podjetja.
V praksi tiskanje deluje tako, da se iz tiskalne glave pod pritiskom izstrelijo mikroskopske kapljice (35 pl) črnila. Te kapljice razpršijo na papir s pomočjo šob pri veliki hitrosti. Trenutno se za nanašanje črnila uporabljajo tri različne tehnologije: termični tisk, piezoelektrični tisk in tisk z voskom.
Kartuše izbiramo glede na to, ali potrebujemo le črno ali barvno črnilo ter glede na količino in izkoristek. Prostornina kartuše je lahko do 70 ml. Pod izrazom izkoristek si lahko preprosto predstavljate, koliko listov papirja lahko natisnete z enim polnjenjem. Večinoma gre za več sto do tisoč strani. Brizgalni tiskalniki se zato uporabljajo predvsem v gospodinjstvih.
Podobni članki
RGB vs. CMYK: kako doseči najboljše rezultate pri tiskanju?
Predstavljajte si, da tiskate pomembno predstavitev za sestanek. Na videz nič težkega - samo kliknete natisni. Potem pa opazite, da se barve na tiskovinah ne ujemajo povsem. V primerjavi z izvorno datoteko niso tako svetli in na primer svetlo zeleno iz izvirnika je zamenjal temnejši odtenek. Kakšno vlogo imata pri tem barvna modela RGB in CMYK in predvsem - kako doseči enake barve kot na ekranu?
Cel članek »Proizvodnja tonerja v prahu ali kako obvladati CMYK
Če mislite, da se je avtor tega besedila odločil napisati članek s področja avto-moto, poleg tega naslova ni dobro preveril in je v njem pustil tipkarsko napako, se motite. Naslednje vrstice so namenjene tonerju v prahu, njegovi sestavi in načinu izdelave.
Cel članek »