5% pokritost strani pri tiskanju ali kako dolgo bo zdržal vaš toner?
Mogoče se vam je v preteklosti že zgodilo, da je novega tonerja zmanjkalo, preden je uspel natisniti polovico deklariranega števila strani. Težava je v tem, da navedeno število izpisov temelji na 5 % pokritosti strani pri tiskanju. Kako izgleda petodstotno natisnjena stran? Ali obstaja način, kako ugotoviti, kako dolgo bo zdržal vaš toner? Več o tem preberite v naslednjem članku.

Zakaj toner skoraj vedno zmanjka prej, kot natisne deklarirano število strani?
Življenjska doba tonerjev ali kartuš je navedena kot število strani, ki jih polnjenje natisne pri 5% pokritosti strani formata A4. Ta podatek proizvajalci običajno navajajo na embalaži napolnjenosti, in ker je številka pri laserskih in inkjet kartušah pogosto precej visoka, se z njo radi pohvalijo, zato je zagotovo ne boste spregledali. Da bi omogočili primerjavo kartuš različnih proizvajalcev in različnih izdelkov, je bila določena enotna norma ISO/IEC, ki jo upoštevajo vse tiskalnike in proizvajalci kartuš za njih. Prav v tej normi pa je v resnici glavni problem, saj temelji na zgoraj omenjeni 5% pokritosti strani formata A4. To pa je izjemno malo - ta pokritost ustreza besedilu, ki je približno na tretjini strani A4.

V praksi to pomeni, da če proizvajalec navaja, da njegova kartuša natisne do 2 000 strani, bo to število doseženo le, če bo nenehno tiskal pri 5% pokritosti papirja. Vendar pa boste verjetno sami priznali, da gre za zelo malo verjeten scenarij, ki ga bo vsako odstopanje od 5% pokritosti papirja hitro zmotilo. Kot je bilo omenjeno zgoraj, cela stran besedila pri tisku običajno pokriva okoli 15% strani, pri nastavitvi manjših pisav, manjšega razmika in podobno pa je pokritost še večja. V primerjavi s podatki na embalaži tonerja je njegova dejanska življenjska doba lahko tudi za tretjino krajša. In to govorimo še vedno samo o tisku besedilnih dokumentov.
S še bolj očitnim razlikovanjem med garantiranim in dejanskim številom natisnjenih strani se srečamo pri tisku slik ali fotografij - torej predvsem pri barvnih inkjet tiskalnikih, oziroma kartušah za njih. Pri tisku fotografij in barvnih slik lahko pogosto dosežete 90 do 100% pokritost strani pri tisku. Z deklariranih 2 000 natisnjenih strani na embalaži kartuše se lahko nenadoma natisne le 100 natisnjenih slik. In še vedno je podatek o do 2 000 natisnjenih straneh resničen.
Dejanska življenjska doba tonerja je odvisna od načina uporabe
Kot je bilo omenjeno zgoraj, mora kapaciteta tonerjev upoštevati normo ISO/IEC. To omogoča primerjavo kapacitete kartuš ne glede na znamko ali tip. V praksi pa na vzdržljivost tonerjev ali kartuš ne vpliva le pokritost besedilom pri tisku, ampak tudi kako se tiskalnik uporablja - torej, kako tiskate z napolnjenostmi.
Kaj vse vpliva na vzdržljivost tonerjev in kartuš?
- Pokritost strani pri tisku - Zpravi je v praksi višja kot pri standardiziranih testih.
- Izpadi pri tisku - Testiranje napolnjenosti poteka pri kontinuiranem tisku. Izpadi pri tiskanju majhnega števila strani so zahtevnejši za porabo barve, zato se kljub temu, da tiskate nenehno pri 5% pokritosti strani, zaradi premorov v tisku zmanjša število izpisov.
- Vrsta papirja in uporabljeni tiskovni materiali - Papirji različnih gramatur in različni tiskovni materiali imajo različne zahteve po količini uporabljenega tonerja.
- Kakovost tiska - Nastavitve tiska pomembno vplivajo na izkoristek tonerja. Višja kakovost tiskovnih izhodov pomeni večjo porabo napolnjenosti tiskalnika za izvedbo naloge. Pri testih se običajno uporabljajo nastavitve, ki so za napolnjenost čim manj zahtevne.
- Pogosto izklapljanje tiskalnika - Po vsakem vklopu tiskalnik izvede kalibracijo in čiščenje, pri čemer pride do dodatne porabe tiskovnih napolnitev. To je sicer majhna količina porabljene napolnjenosti, vendar vpliva na vzdržljivost.
- Tiskanje zahtevnih tiskovnih nalog, kot so fotografije, slike ali grafike - Pri tisku fotografij na fotopapir se pogosteje izvaja samodejno čiščenje, kar vodi do dodatne porabe barv. Poleg tega tiskanje teh stvari samo po sebi porabi veliko več barve, saj je pri tisku pokritost znatno večja kot standardnih 5 %.
- Stanje in starost tiskalnika - Posamični deli tiskalnika, odgovorni za tiskanje, sčasoma obrabijo, starejši tiskalniki pa pogosto potrebujejo večjo količino napolnjenosti za primerljive izhodne rezultate kot novi stroji.
- Vlažnost zraka - ta dejavnik ima velik vpliv na delovanje tiskalnikov. Najprej je ogrožen papir, ki vpije vlago. Laserski in inkjet tiskalniki ponavadi niso prilagojeni za tiskanje v vlažnih pogojih (razen izjem, kot so tiskalniki za industrijsko uporabo). Pri večji vlažnosti zraka tiskalniki v boljšem primeru porabijo več barve, v najslabšem primeru pa naloge tiskanja ne morejo dokončati (zataknjen papir, naguban papir, zamazan tisk) in napačen izpis je treba nadomestiti z novim.
Velikost ni pomembna - življenjska doba enako velikih kartuš se lahko razlikuje
Morda vas bo to presenetilo, vendar ima prostornina napolnjenosti tiskalnika le malo povezave s tem, koliko strani bo le-ta lahko natisnil v svoji življenjski dobi. Z drugimi besedami, deklarirano število natisnjenih strani dveh različnih tiskalnih kartuš z enako prostornino se lahko razlikuje, in to ne le med znamkami, ampak tudi med posameznimi modeli kartuš istega proizvajalca.
Cena tonerja odloča o stroških tiska
Na primer za laserski multifunkcijski tiskalnik HP LaserJet Pro MFP M227sdn so na voljo originalne HP kartuše s kapaciteto 1 600 strani ali 3 500 strani. Naše kompatibilne tonerje TonerPartner za ta tiskalnik dosežejo v obeh različicah enako kapaciteto, vendar je njihova cena skoraj polovico nižja.
Koliko vas stane ena natisnjena stran si zdaj lahko enostavno izračunate. Pojasnili smo že, da pri običajnem tisku običajno pokritost strani znaša približno 3x več, kot jo proizvajalci navajajo na embalaži tonerjev. Dejanski številko natisnjenih strani boste torej delili s tremi, da boste dobili približno število strani, ki bi ga polnjenje moralo ob standardnem tisku besedila na strani obvladati. Ponovno pa ponavljamo, da gre za grobo oceno, ki predvideva stalno tiskanje standardnih stvari, kar je precej nerealističen scenarij. Pričakujte, da če boste tiskali pogosteje slike ali gosto napisane dokumente, bo napolnjenost trajala še krajši čas, kot je izračunano zgoraj, nasprotno pa, če boste tiskali le nekaj vrstic na stran, boste verjetno dosegli še daljšo življenjsko dobo napolnjenosti, kot jo navaja proizvajalec.
Avtorjeva biografija
Jiří Filip
Dolgoletni glavni urednik revij Letem světem Applem in Jablíčkář.cz, tehnični urednik revije Zboží.cz, urednik bloga TonerPartner, tehnološki navdušenec, igrač in recenzent v eni osebi. Poleg raziskovanja visokotehnoloških naprav današnjega časa pa tudi ljubitelj kuhanja, izletov v naravo, družine in športa, zlasti tistega timskega.
Sorodni izdelki
Podobni članki


Formati papirja: Pregled dimenzij in primernih tiskalnikov
Gotovo ste že slišali za format A4 ali "A petko". Toda ali veste, kako velik je papir A2 in za kaj se uporablja? Ste že slišali za papirje tipa C, RA ali SRA? Če ne, ne obupujte. V tem članku smo za vas pripravili pregled najpogosteje uporabljenih formatov papirja – dodali pa smo tudi nasvete za tiskalnike, ki so brez težav kos tiskanju velikih formatov. Tako boste imeli papirnate formate v malem prstu.
Cel članek »