Kako izbrati prenosni računalnik glede na parametre
Ste delaven, radoveden študent, navdušen igralec ali ljubitelj multimedijskih vsebin? Izbira pravega prenosnika v poplavi različnih parametrov, ki se med seboj skoraj ne razlikujejo, je lahko težka naloga. Za vas smo pripravili vodič, kako pristopiti k izbiri tako, da bo prenosnik izpolnil vaša pričakovanja, hkrati pa vam ne bo vzel veliko z vašega proračuna.
Uporaba prenosnika ima v primerjavi z namiznim računalnikom nešteto prednosti. Ob nakupu si npr. ni potrebe po dodatnih naložbah v monitor, tipkovnico, miško ali zvočnike.
Ne moremo pozabiti na udobje, ki ga prinaša. S prenosnikom se lahko po napornem dnevu udobno sprostite na kavču ob najnovejši epizodi svoje najljubše serije. Si želite obuti svoje potepuške čevlje? Kompaktni prenosnik (Ultrabook) lahko vzamete s seboj kamorkoli greste.
Poglejmo si podrobneje, kako izbrati pravo napravo, katere potenciale lahko maksimalno izkoristite in po najboljši možni ceni.
Strojna oprema
Zabavna elektronika je ena najhitreje rastočih panog, zato ni čudno, da se običajni potrošniki hitro izgubijo v poplavi parametrov in oznak.
Skupaj ugotovimo, kateri procesor izbrati in ali si je primerneje izbrati prenosnik s klasičnim HDD diskom ali raje izbrati SSD disk. Osvetlili bomo tudi RAM pomnilnik, grafične kartice, operacijski sistem, zaslon, vse to pa vam bomo predstavili v preprostem človeškem jeziku brez zapletenega žargona.
Procesor - možgani celotnega prenosnika
Procesor je najpomembnejša komponenta vašega prenosnika, saj nadzoruje njegovo celotno delovanje in skoraj 75 % njegove zmogljivosti. Vendar osredotočanje samo na višino frekvence morda ni vedno merodajno. V poštev pridejo še drugi dejavniki, na primer arhitektura ali število jeder.
Med najbolj znanimi proizvajalci procesorjev sta AMD in Intel, ki se jima je leta 2020 pridružil Apple s serijo AMR procesorjev Apple Silicon pod oznako M1, M2 in M3.
Procesorji AMD
Procesorji Ryzen iz AMD so razdeljeni v serije 3, 5, 7 in 9, pri čemer vsaka naslednja številka poveča razred zmogljivosti procesorja.
- Ryzen 3 - predstavlja solidno osnovno zmogljivost, kar je dovolj za nezahtevne uporabnike za normalno delo s pisarniškimi paketi in zabavo ob gledanju najljubših serij ali poslušanje glasbe.
- Ryzen 5 - je procesor primeren za zahtevnejše uporabnike. To je zlata srednja pot, s katero ste kos tako zahtevnejšim aplikacijam za urejanje fotografij ali ustvarjanje grafike kot tudi igram.
- Ryzen 7 – ponuja visoko zmogljivost, ki jo bodo cenili tudi najbolj zahtevni. Če potrebujete stabilno visoko zmogljivost, s pomočjo katere lahko popolnoma uživate v AAA igrah brez nadležnega sesuvanja, bo ta procesor idealna izbira za vas.
- Ryzen 9 - je zagotovilo najboljšega in najstabilnejšega delovanja AMD procesorjev, ki ne pojenja niti pri najzahtevnejših igrah ali urejanju videov. Lep bonus je večji prihranek energije v primerjavi z Ryzen 7.
Procesorji Intel
Intelov portfelj sestavlja tudi več serij procesorjev. Ne glede na to, ali ste nezahteven uporabnik ali potrebujete dostojno zanesljivo delovanje, bo zagotovo vsak našel primerno vrsto.
- Intel Atom – ta razred procesorjev najdemo v kompaktni elektroniki, kot so nekatere tablice, telefoni, pa tudi prenosniki, njihov glavni cilj pa je minimalna poraba električne energije, a brez vrtoglave zmogljivosti.
- Intel Celeron in Intel Pentium - najosnovnejši razred procesorjev, ki jih najdete v segmentu poceni osnovnih prenosnikov. Primerni so za delo z besedilnimi datotekami, kot tudi za brskanje po spletu ali gledanje video posnetkov na YouTubu.
- Intel Core i3 - vam bo zagotovil zadostno zmogljivost za nemoteno brskanje po spletu, predvajanje video posnetkov v visoki ločljivosti ali delo s pisarniškimi paketi. Je energijsko varčen in je ob še vedno ugodni ceni kos tudi srednje zahtevnim nalogam.
- Intel Core i5 – dobra rešitev za vse, ki ne želijo investirati v vrhunsko napravo, hkrati pa potrebujejo večjo zmogljivost za delo z več aplikacijami hkrati, z grafičnimi programi ali za igranje video iger.
- Intel Core i7 – zanesljiv partner, s katerim boste kos tudi najtežjim nalogam ali igram, ki zahtevajo res močno zmogljivost. Ne glede na to, ali urejate ali obdelujete videoposnetke visoke ločljivosti, ustvarjate 3D modele ali ste navdušen igralecigric boste i7 zagotovo cenili.
- Intel Core i9 - to linijo procesorjev je mogoče najti le v najmočnejših prenosnikih, ki uspejo tam, kjer nižje linije niso uspele. Spremenite svoj prenosnik v filmski studio ali se potopite v najzahtevnejše igre. Ne boste razočarani.
Procesorji Apple Silicon
Leta 2020 je Apple predstavil svojo novo linijo procesorjev Apple Silicon, ki jih ekskluzivno najdete v računalnikih (MacBook, iMac, Mac Mini) tega tehnološkega giganta.
Procesorji Apple Silicon združujejo CPE, GPE, RAM in druge ključne komponente na enem samem čipu, zaradi česar dosegajo visoko zmogljivost z minimalno porabo energije.
- Apple Silicon M1 - to modelno leto 2020 vam bo zagotovilo odlično zmogljivost za običajno uporabo, npr. za brskanje po spletu, gledanje priljubljenih večpredstavnostnih vsebin ali delo s pisarniškimi paketi ter energijsko učinkovitost in odlično življenjsko dobo baterije.
- Apple Silicon M2 - modelno leto 2022 ima večjo zmogljivost v primerjavi z M1 in je zato primeren tudi za zahtevnejša in kreativna dela, kot je urejanje fotografij.
- Apple Silicon M3 – ta serija modelov iz leta 2023 pa ima trenutno najzmogljivejši procesor med MacBooki in je bila zasnovana za najzahtevnejše aplikacije, vključno z urejanjem videov ali ustvarjanjem 3D grafike.
Delovni pomnilnik RAM
Delovni pomnilnik RAM je nujen za nemoteno delovanje prenosnika in je zato pomemben del strojne opreme. Ta vrsta pomnilnika služi za začasno shranjevanje podatkov in navodil, ki jih mora procesor takoj obdelati.
Laično povedano, več GB pomnilnika imate, več podatkov lahko shranite vanj, kar zmanjša potrebo po počasnem nalaganju s trdega diska. V praksi to pomeni, da bo vaš prenosnik hitrejši tako pri delu kot pri igranju iger ali ogledovanju multimedijskih vsebin.
Absolutni minimum je 4 GB RAM-a, vendar je za nemoteno delovanje prenosnika jasno priporočljiv RAM s kapaciteto vsaj 8 GB, zahtevnejša opravila pa že zahtevajo kapaciteto 16 GB. Na trgu lahko najdete tudi naprave z RAM-om 32 GB, 64 GB in več, večinoma pa gre za luksuzne HP-jeve delovne prenosnike, ali zmogljive igričarske Asusove prenosnike.
Pomnilnik - prostor za vaše podatke
Še ne tako dolgo nazaj je bila izbira trdega diska relativno težka zadeva. Lahko bi izbrali klasičen HDD, ki je imel svoje hitrostne omejitve, a je ponujal odlično razmerje med zmogljivostjo in ceno, ali pa bi se odločili za dražji, a veliko hitrejši SSD. Vendar pa je čas minil in danes praktično ne najdete prenosnika, ki bi imel trdi disk z magnetnim zapisom.
SSD diski zaradi svoje zasnove ne vsebujejo gibljivih delov, zaradi česar lahko veliko hitreje berejo in zapisujejo podatke, kar se odraža v hitrejšem zagonu programov in odzivih operacijskega sistema. V najcenejših modelih prenosnikov lahko najdete diske s kapaciteto 128 GB.
Minimalni pomnilnik za običajne potrebe, npr. brskanje po spletu, gledanje videoposnetkov ali delo z besedilnimi datotekami, je 256 GB. Zahtevnejše potrebe zahtevajo že kapaciteto 512 GB. Minimalna kapaciteta SSD diska za res zahtevne in igričarje je 1 TB ali več.
Zaslon - diagonala je pomembna
Zaslon je ključni element, ki določa velikost celotnega prenosnika. Priljubljene kompaktne možnosti imajo diagonalo 14’, standardni prenosniki pa diagonalo 15,6’ in ločljivostjo 1920x1080 px (Full HD). Pri izbiri upoštevajte podporo HDR, ki bo poskrbela za boljši kontrast, podrobnosti in svetlost.
Med najpogosteje uporabljenimi tipi zaslonov so IPS zasloni, ki ponujajo odlične kote gledanja, barvno reprodukcijo, a imajo manjšo odzivnost. Za maksimalno kakovost barvne reprodukcije, kontrast in hitrejši odziv so za vas idealna izbira zasloni OLED.
Ko gre za površinsko obdelavo zaslona, imate samo 2 možnosti:
- sijajni zaslon - odlična barvna reprodukcija, vendar slabša berljivost na soncu.
- mat zaslon - popolna čitljivost na soncu, vendar brez živih barv.
Grafična kartica - brez nje ne morete igrati iger
Večina procesorjev proizvajalcev Intel in AMD ima integrirano grafično jedro, kar zadostuje za osnovna opravila. Njegova slabost je, da »krade« operativni pomnilnik, kar obremenjuje procesor in upočasnjuje prenosnik. Strastni igričarji ali profesionalni grafični oblikovalci ne morejo brez ločene (namenske) grafične kartice, ki bo olajšala sistem in prispevala k večji zmogljivosti.
Vsaka grafična kartica ima svoj hitri pomnilnik (VRAM) in na splošno velja, da večja kot je zmogljivost VRAM-a, večja je grafična zmogljivost.
Nasvet: Za zahtevna opravila, kot je urejanje fotografij ali videoposnetkov, posnetih s pametnim telefonom, lahko uporabite tudi ločeno grafično kartico. Če pa jih želite nadalje urejati, jih morate najprej prenesti v prenosni računalnik. Se sprašujete kako? Preberite naš vodnik, ki vas bo vodil skozi hiter prenos fotografij na vaš prenosnik iz vašega mobilnega telefona in fotoaparata.
Operacijski sistem prenosnika
Večina prenosnikov, prodanih na Slovaškem, ima prednameščen operacijski sistem iz Microsoftove delavnice – trenutno je to Windows 11. Ponudba pa vključuje tudi naprave z operacijskim sistemom Linux ali Chrome OS ter operacijskim sistemom MacOS, namenjenim napravam Apple.
Ne glede na to, ali ste študent, grafični oblikovalec, projektant, programer, igričar ali radi vzamete delo s seboj na pot, vam bomo pomagali izbrati prenosnik po meri.
Prenosnik za študente, dijake in učence
Prenosni računalniki za srednješolce in osnovnošolce morajo biti zanesljivi, enostavno prenosljivi in dovolj zmogljivi za standardna opravila, s katerimi se učenci redno srečujejo.
Lahek in zelo mobilen
Za udobno prenašanje prenosnika se osredotočite na modele s težo manj kot 2 kg in debelino do 2 cm. Idealna velikost zaslona naj bo od 14’ do 15,6’. Primeren je zaslon IPS v mat izvedbi z dobro berljivostjo iz različnih kotov, tudi na neposredni sončni svetlobi.
Zadostna moč za vaše študij
Za zahtevnejše naloge posezite po procesorjih Intel Core i5 ali AMD Ryzen 5 z delovnim spominom vsaj 8 GB. Igralci računalniških iger in grafični oblikovalci naj se ne zanašajo na integrirano, ampak raje modele z lastno grafično kartico.
Oprema, ki jo bo cenil vsak študent
Pri izbiri prenosnika za šolo se osredotočite na udobno tipkovnico, idealno s številčnico in nizkim dvigom. Pomembna je tudi trpežna konstrukcija, ki bo zaščitila prenosnik med transportom, ter prisotnost vsaj 2 vhodov USB in 1 vhoda HDMI.
Veliko prostora za vaše zapiske
Kapaciteta vsaj 256 GB je nujna osnova, če pa se želite izogniti morebitnim težavam s premalo prostora, stavite na zlato sredino in izberite model s kapaciteto 512 GB ali 1 TB.
Prenosnik za popotnike
Če radi potujete po svetu, vendar želite ostati v stiku s svetom ali imeti delo vedno pri roki, posezite po prenosnikih, ki jih bo cenil vsak popotnik ali pustolovec. Takšen prenosnik mora biti lahek, kompakten, vzdržljiv in imeti dolgo življenjsko dobo baterije.
Mobilnost in udobje za ves dan
Prenosnik s težo do 1,8 kg in debelino do 2 cm je idealen za potovanja. Najbolj varna izbira so izdelki iz kategorije ultrabook. Pri izbiri zaslona izbirajte med diagonalami od 13 do 15,6 palcev, pri čemer izberite zaslone IPS z mat površino za boljšo berljivost.
Ključna je tudi življenjska doba baterije
Dolga življenjska doba baterije je med ključnimi parametri vseh popotnikov in naj bi znašala od 6 do 8 ur. Upoštevajte, da imata zmogljivost naprave in procesorja negativen vpliv na življenjsko dobo baterije – višja kot sta, več energije porabita iz baterije.
Kakšen je idealen prostor za shranjevanje?
Če želite svoj prenosnik uporabljati za brskanje po spletu, ohranjanje stikov z najdražjimi ali gledanje filmov, je 256 GB pomnilnika čisto dovolj. Ali nameravate na svojih potovanjih delati? V tem primeru investirajte v vsaj 500 GB pomnilnika.
Prenosnik za delo
Ali je prenosnik sestavni del vašega delovnega mesta in ali potuje z vami na poslovne sestanke? V tem primeru potrebujete zanesljivo napravo, ki bo poleg reprezentativnega dizajna kos tudi vsakodnevnim delovnim obveznostim.
Nasvet: Ne glede na to, ali delate od doma ali v pisarni, lahko dolge ure, preživete pred zaslonom, zahtevajo svoj davek v obliki bolečin v hrbtu ali drugih zdravstvenih težav. Zdrav način sedenja je torej eden temeljnih načinov preprečevanja podobnih zapletov. Preberite naš članek, ki vam bo približal tovrstno preventivo.
Zmogljivost za gladko delo
Da bo delo na vašem prenosniku čim bolj učinkovito, se pri izbiri osredotočite na procesorje Intel Core i5, Ryzen 5 ali Applov M1. Nemoteno delovanje ni mogoče brez ustreznega RAM-a, katerega kapaciteta naj bi bila idealna okoli 8 GB.
Trpežnost pri prenašanju
Delovni prenosniki običajno ne morejo brez pogostega prenašanja, kjer sta pomembni tako njihova kompaktnost kot trpežnost. Poleg stilskega dizajna bodite pozorni na kakovost njegove izdelave, vključno s tečaji, in namesto plastike dajte prednost trdnim kovinskim materialom.
Dovolj velik zaslon, da vam nič ne bi ušlo
Pri izbiri zaslona je najprimernejša diagonala 14’, ki omogoča udobno delo brez pretiranega obremenjevanja oči. Kakovost prikazanih vsebin bo zagotavljala kakovostna ločljivost zaslona, ki naj bi dosegala vsaj 1920 x 1080 px.
Delovanje sistema in pomnilnik
Med standardi vašega prenosnika bi vsekakor morala biti hitra odzivnost. Za njihovo doseganje prenosnik potrebuje SSD disk s kapaciteto vsaj 256 GB. SSD diski s kapaciteto od 500 GB dalje so namenjeni zahtevnejšim uporabnikom.
Prenosni računalnik za igričarje
Med najpomembnejšimi parametri dobrih igričarskih prenosnikov je samostojna grafična kartica in zmogljiv procesor z zadostno kapaciteto delovnega pomnilnika RAM. Ne smemo pozabiti na dovolj velik prostor za shranjevanje, kjer se bo našel prostor za vse vaše igre.
Zmogljiv procesor za zahtevne uporabnike
Osnovni igralni modeli prenosnikov vsebujejo Intel Core i5 ali AMD Ryzen 5. Zlato sredino predstavljajo procesorji Intel Core i7 in Ryzen 7, najvišjo raven pa Intel Core i9 in Ryzen 9. V vsakem primeru mora biti velikost pomnilnika RAM vsaj 16 GB.
Grafična kartica, obvezna za vsakega igričarja
Pri grafičnih karticah je pomemben njihov pomnilnik – večji kot je, boljšo grafično zmogljivost bo zagotavljal. Osnova je 4 GB, za boljšo igralno izkušnjo pa priporočamo poseganje po večji kapaciteti. Izberete lahko grafične kartice NVIDIA iz serije GeForce RTX ali AMD Radeon RX.
Izboljšajte svojo igralno izkušnjo
Za izboljšanje igralne izkušnje velikost zaslona ne sme pasti pod 15,6’, v primeru redkega prenašanja prenosnika lahko dosežete diagonalo do 17’. Gladko gibanje zagotavlja frekvenca osveževanja vsaj 120 Hz. Če želite doseči realističen barvni zaslon, izberite tehnologijo IPS in ločljivost, ki se začne pri 1920 x 1080 (Full HD).
Veliko prostora za knjižnico iger
Pri velikosti notranjega pomnilnika igričarskih prenosnikov morate biti brezkompromisni, saj vam najboljši AAA naslovi z diska zelo radi odrežejo več deset GB. Minimum je 512 GB, standard pa je disk s kapaciteto vsaj 1 TB.
Prenosnik za programerje
Ta vrsta prenosnika mora biti zanesljiva, trpežna in z ustrezno zmogljivostjo, da je kos vsaki delovni nalogi.
Zmogljivost in prostor za shranjevanje
Zmogljiv procesor bi moral biti prioriteta vsakega programerja. Izbirate lahko med Intel Core i5, AMD Ryzen 5 ali celo zmogljivejšimi modeli Intel Core i7 ali Ryzen 7. Za nemoteno delovanje sistema mora imeti prenosnik vsaj 8 GB RAM-a pomnilnika.
Za zahtevna grafična opravila je potrebna namenska grafična kartica z vsaj 4 GB grafičnega pomnilnika. Vaš notranji pomnilnik naj se začne pri 256 GB, pri delu z velikimi količinami podatkov poiščite 500 GB ali več.
Imejte vse kot na dlani
V tem primeru je idealna velikost zaslona od 14’ do 15,6’ z ločljivostjo vsaj 1920 x 1080 (Full HD), idealno s tehnologijo IPS, ki vam ponuja odlične kote gledanja in barvno reprodukcijo.
Oprema za udobno delo
Za programerja je nujna kakovostna tipkovnica z ločenimi funkcijskimi tipkami (F1-F12) in inteligentno sledilno ploščico ali sledilno ploščico, povezano s trackpointom. Prenosnik mora imeti vsaj 2x USB, HDMI, Ethernet priključek (LAN), zanesljivo in zmogljivo Wi-Fi anteno in Bluetooth povezavo.
Prenosnik za grafike in oblikovalce
Grafični programi ponavadi postavljajo zelo zahtevne zahteve glede zmogljivosti prenosnika. Da bi vam prenosnik lahko pri delu sledil, ne gre brez nekaterih funkcij in ravno tovrstnim zahtevam ustrezajo prenosniki, prilagojeni grafiku in oblikovalcu.
Zmogljiva grafična kartica
Zahtevnejše delo z grafiko vsekakor ne gre brez zunanje grafične kartice. Najmanjši zahtevani pomnilnik naj bo na ravni 4 GB. Če se ne morete odločiti, stavite na preverjene vrste grafičnih kartic, kot je npr. NVIDIA GeForce GTX.
Zmogljiv procesor
Zmogljiv procesor je še en nujen pogoj za nemoteno delovanje grafičnih programov. Večje kot je število jeder in taktna frekvenca, zanesljivejše je delovanje procesorja. Varna izbira za vas bo procesor Intel Core i5 ali Intel Core i7.
Kakovosten zaslon
Ker je delo grafičnega oblikovalca pogosto osredotočeno na detajle, diagonala zaslona ne sme biti manjša od 15,6’. Idealna ločljivost bi se morala začeti pri ločljivosti Full HD 1920 x 1080 slikovnih pik in se glede na individualne potrebe pomikati do ločljivosti 4K UHD.
Možnost povezave z zunanjim monitorjem
Tudi zunanji monitorji niso za grafične oblikovalce nič posebnega. Če nanj računate tudi vi, se prepričajte, da ima vaš prenosnik ustrezna vrata HDMI za to vrsto povezave. Naprava mora vsebovati tudi vrata USB in Ethernet (LAN).
Prenosnik in tablica v enem
Zamenjajte tablico in prenosnik za eno napravo v obliki konvertibilnega prenosnika, ki združuje najboljše od obeh izdelkov. Je lahek in prilagodljiv, uporabljate pa ga lahko kot klasičen prenosnik, v stoječi obliki ali kot tablico.
Konvertibilni prenosni računalniki brez odstranljivega zaslona
Pri tej vrsti konvertibilnega prenosnika ni mogoče ločiti zaslona od tipkovnice.
Zaradi 360° rotacije zaslona, ki je tudi občutljiv na dotik, vam nič ne preprečuje, da bi udobno uporabljali prenosnik namesto klasične tablice.
Konvertibilni prenosni računalniki z odstranljivim zaslonom
Prenosniki z odstranljivim zaslonom na dotik vam bodo zagotovili maksimalno udobje, saj so vam na voljo do 4 načini uporabe. Tovrstni prenosniki vam bodo služili v klasični obliki, v stoječi obliki ali šotorski obliki, popolno zamenjavo za klasično tablico pa lahko dobite tako, da preprosto odklopite zaslon od tipkovnice.
Prepustite se naši bogati ponudbi dodatkov za vaš novi prenosnik
- Hladilne podloge za prenosnik
- Zunanji diski
- Torbe in nahrbtniki za prenosnike
- Mizica za prenosnik
- Računalniške miške
- Tipkovnice za prenosnik
Medaljon avtorja
Stanislav Rybár
Sem samostojni tekstopisec, ki lahko zahvaljujoč TonerPartnerju poveže svojo strast do pisanja z odkrivanjem novih vrhunskih tehnologij in pripomočkov. Ko ne pišem, svoj čas rad preživim z družino, knjigami, potovanjem, spoznavanjem novih kultur in načrtovanjem naslednje bikepacking ekspedicije.
Podobni članki
Kako povezati tiskalnik z osebnim računalnikom in tiskati v samo 5 minutah
Ste dobili nov tiskalnik, ga morate čim hitreje spraviti v pogon, a ga še ne znate uporabljati, ker ste na tem področju čisti novinec? Ne skrbite, z veseljem vam bomo pomagali pri vaši težavi. Namestitev tiskalnika in povezava z osebnim računalnikom je dobesedno stvar največ petih minut – seveda, če veste, »kje iskati«. In prav to vam bomo korak za korakom razložili v naslednjih vrsticah, da bo vaš trud čim bolj neboleč.
Cel članek »Poletna vročina: Kaj storiti, da preprečite pregrevanje elektronike?
Poletna vročina je zahtevna in ne obremenjuje le ljudi, ampak tudi elektroniko. Idealna delovna temperatura večine naprav, ki se dnevno uporabljajo kljub hudi vročini, je daleč pod vrednostjo, ki jo dandanes vidimo na termometrih. V naslednjem članku si preberite kako zaščititi svoje elektronske naprave pred visokimi temperaturami v vročih dneh, da letošnje poletje ne bo njihovo zadnje.
Cel članek »