Kako tiskati z belo barvo (in ne le to) na črn papir
Ste že kdaj poskusili tiskati v obratni smeri – torej z belo barvo na črni papir? Če ste, potem zelo verjetno niste bili uspešni. Tiskanje v beli barvi ima svoje velike pasti, s katerimi se bo brez poznavanja določenih nasvetov in trikov zelo težko spopasti. V naslednjem prispevku bomo zato za vas razrešili uganko tiskanja z belo barvo in dodali nekaj nasvetov, kako tiskati na črnega, pa tudi na druge barvne papirje.
Zakaj je tisk z belo barvo problem?
Problem tiskanja bele barve na kateri koli barvni substrat je v sami tehnologiji tiska in je v svojem bistvu zelo enostaven. Običajni tiskalniki imajo na voljo zalogo 4 osnovnih barv CMYK – cyan, magenta, rumena in črna – iz katerih lahko mešajo vse ostale barve. Težava pa je v tem, da iz tega barvnega kvarteta preprosto ne morete zmešati bele barve.
Za razliko od mešanja barv v barvnem modelu RGB, ki ga uporabljajo monitorji, projektorji in zasloni za prikaz digitalne vsebine, kjer med mešanjem delnih barv (tj. rdeča, zelena in modra), nastane bela svetloba, so v barvnem modelu CMYK in tudi pri tiskanju barve nalagajo ena na drugo. Z njihovim mešanjem nastaja črna.
Ali je torej z belo barvo sploh mogoče tiskati?
Iz prejšnjih vrstic vam je verjetno že popolnoma jasno, da bele barve na običajnem domačem tiskalniku ne morete preprosto pričarati s standardnimi kartušami, saj mešanje barv tehnično ni možno. Seveda obstajajo tudi tiskalniki, ki znajo tiskati belo, vendar so to običajno profesionalni tiskarski stroji z vsaj petmestno nabavno ceno, praviloma pa se stroški takšnih strojev gibljejo okoli tisoč evrov. Hkrati pa razširitev osnovne palete CMYK z dodatnimi barvnimi odtenki v današnjem času za običajne tiskalnike ni nič nenavadnega, tudi za modele z 10 različnimi kartušami, a bela kartuša običajno manjka. V enem dahu pa je treba dodati, da če ni prostora za belo kartušo, še ne pomeni, da kartuša s tem odtenkom polnila ne obstaja. O tem vas bomo dokončno prepričali v naslednjih vrsticah.
Nasvet: Ste vedeli, da imajo barve, ki se uporabljajo pri tiskanju, velik vpliv tudi na psihologijo? Če ne in se sprašujete, katere barve izbrati za katere situacije ali dokumente, da bodo kar najbolje ustrezale vašim potrebam, smo za vas pripravili članek Psihologija barv: kako barve delujejo in na kaj morate biti pozorni pri tiskanju?
Kako tiskati z belo barvo?
Če vas kljub pastem še vedno mika tiskanje v beli barvi, ne obupajte. Je izvedljivo, čeprav doma ni povsem mogoče govoriti o udobni rešitvi. Kako je torej s tem?
Rešitev številka 1: Natisnite barvno ozadje okoli bele
Daleč najprijaznejši način, da dobite nekaj belega na barvnem ozadju, je, da uporabite majhen trik in vse natisnete barvno namesto belo. Z drugimi besedami, ne natisnete bele barve, ampak natisnete barvo ozadja, na katero želite, da da bi bil beli motiv ali besedilo umeščeno. Tako bo namesto vašega belega motiva ali besedila papir preprosto ostal nepotiskan in na takšen način ustvaril učinek belega tiska. Pazite le, da bo zaradi tega ostalo nepotiskano vse, kar je na dani sliki ali besedilu bele barve. Pri tiskanju na barvni papir bo imel "beli" motiv barvo ozadja, saj nanjo logično ne bo naneseno črnilo iz tiskalnika.
Na videz odličen trik tiskanja bele barve pa ima številne pomanjkljivosti. Prvi je dejstvo, da če uporabljate bel papir, bo tiskalnik barvno ozadje natisnil le na potiskano stran, na drugi strani pa bo papir še vedno ostal bel - razen če se odločite za tisk tudi tega. Zaradi tega je za ta trik bolje uporabiti barvne papirje, s tem da vam ne bo treba tiskati v beli barvi, ampak si lahko pomagate z odtenkom danega papirja.
Druga težava so lahko robovi izpisa, ki jih tiskalnik ne potiska. Če vaš tiskalnik ne podpira tiskanja brez robov, vam bodo ostali nepotiskani robovi, kar lahko uniči želeni estetski učinek. Seveda se običajno da vse obrezati ali obrezati, vendar je to dodatno delo, ki pa ni vedno povsem optimalno.
Kot določeno težavo lahko štejemo tudi dejstvo, da, tudi v današnjem času, polnem tehnično podkovanih uporabnikov, ta način zahteva pripravo pred tiskom. V večini primerov lahko to storite tudi v Wordu, vendar morate vedeti, kako to storiti. Pod besedilo ali grafiko je potrebno vstaviti sloj, ki ga zapolnite z želeno barvo ozadja.
Daleč največja težava in hkrati tisto, kar veliko večino uporabnikov odvrača od tega načina tiskanja, je, da je inverzno tiskanje izjemno potratno. Računajte z nami - proizvajalci običajno navedejo življenjsko dobo tonerjev in kartuš pri 5 % pokritosti tiska. To približno ustreza prekrivanju strani s standardno stranjo besedila in grafom. Če pa se odločite za tiskanje belega teksta na barvno ozadje, boste pri tisku dosegli 95% barvno pokritost. Polnila v tiskalniku se bodo izpraznila 18-krat hitreje, kot ste vajeni. Če bi torej na takšen način tiskali pogosto, bi vaša denarnica jokala.
Nasvet: Polnila za tiskalnike niso ravno poceni zadeva, tudi če tiskate standardno in ne ekstremno, kot je navedeno zgoraj. Obstajajo pa nasveti in triki, kako zmanjšati porabo črnila in s tem odložiti nakup novih kartuš. Kako to storiti, boste izvedeli v članku Kako zmanjšati porabo kartuš pri tiskanju in jim podaljšati življenjsko dobo?
Rešitev številka 2: Zamenjajte črno kartušo z belo
Kot smo že navedli zgoraj, je v današnjem času možna tudi ta rešitev. Številni proizvajalci že ponujajo bele kartuše za svoje tiskalnike, s čimer svojim uporabnikom odpirajo vrata do razmeroma preprostega belega tiska. Ali proizvajalec vašega tiskalnika ponuja tudi bele kartuše, lahko praviloma enostavno ugotovite na uradni spletni strani, kjer jih je običajno tudi možno naročiti. Če proizvajalec vašega tiskalnika ne ponuja ničesar podobnega, ne obupajte. Pravzaprav se na trgu vse bolj oglašajo alternativni proizvajalci belih polnil, ki ponujajo kompatibilne bele kartuše za večino aktualnih modelov tiskalnikov in to praviloma po cenah, ki so precej prijaznejše od povprečnih belih originalnih kartuša. Tako preprosto zamenjate obstoječo črno, ki je v tiskalniku z belo kartušo in že lahko tiskate. Prednost je torej popolnoma jasna - popolna enostavnost celotnega procesa in ničelna potreba po predpripravi pred tiskanjem, razen menjave kartuš v tiskalniku, seveda.
V enem dahu pa je treba dodati, da medtem ko je pri klasičnih polnilih mogoče izbirati med velikim številom različnih vrst, kapacitet in podobno, pri belih polnilih ni tako. Še vedno gre za razmeroma manj pogosto rešitev, predvsem zaradi višjih stroškov tiskanja. Navsezadnje tiskanje na belo ni tako pogosto in kupiti belo kartušo samo za nekaj izpisov, nato pa jo dati v omaro in vzeti ven čez nekaj let, ko morate znova tiskati z belo, je precej nenavadno. V tem primeru bi bilo polnilo skoraj 100 % posušeno veliko prej, preden bi ga imeli čas uporabiti. Prednost te metode je vsekakor njena enostavnost.
Nasvet: Zasušeno črnilo v kartuši ali neposredno v tiskalniku je zelo neprijetna zadeva. Na srečo je to mogoče razmeroma enostavno popraviti, če vete, kako in kaj. Če v tem še niste čisto »doma«, vam bo morda všeč naš članek Posušeno črnilo v brizgalnem tiskalniku: Svetujemo, kako težavo rešiti in kako jo preprečiti.
Rešitev številka 3: Predajte tiskanje strokovnjakom
Iz prejšnjih dveh variant je vsakomur jasno, da enostavna in ekonomsko sprejemljiva domača rešitev za tisk belih objektov na barvno podlago preprosto ne obstaja. Zato je vsekakor vredno razmisliti o uporabi strokovnih storitev. Mnoge tiskarne in grafični studii imajo profesionalne tiskarske stroje, za katere je tiskanje v beli barvi mačji kašelj, poleg tega pa je ekonomično, saj je bolj ali manj standardna operacija. Če torej želite belo tiskati bolj izjemoma, se vam splača tisk naročiti v profesionalnem studiu, saj vas bo izpis stal večkrat ceneje, kot če bi ga po zgornjih nasvetih poskušali narediti doma. Kot dodaten bonus boste dobili zelo kakovosten izpis ter možnost naročila dodatnih grafičnih storitev in profesionalno pripravo za tisk.
Nasvet: Ob obisku profesionalne tiskarske delavnice, pa tudi na primer ob prebiranju člankov na našem blogu, lahko naletite na celo vrsto neznanih tiskarskih izrazov. Da se boste v njih počutili kot »riba v vodi«, vam priporočamo, da preučite članek Tiskarski slovar oziroma pojmi, brez katerih pri tiskanju ne gre, v katerem se boste o tem zelo hitro poučili.
Podobni članki
RGB vs. CMYK: kako doseči najboljše rezultate pri tiskanju?
Predstavljajte si, da tiskate pomembno predstavitev za sestanek. Na videz nič težkega - samo kliknete natisni. Potem pa opazite, da se barve na tiskovinah ne ujemajo povsem. V primerjavi z izvorno datoteko niso tako svetli in na primer svetlo zeleno iz izvirnika je zamenjal temnejši odtenek. Kakšno vlogo imata pri tem barvna modela RGB in CMYK in predvsem - kako doseči enake barve kot na ekranu?
Cel članek »Toner proti kartuši: v čem se razlikujeta in kako izbrati pravo kartušo?
Ne glede na to, ali tiskate občasno ali redno, se ne morete izogniti menjavi kartuše. Toda ali poznate razliko med tonerjem in kartušo? In kako prepoznati pravo kartušo in jo zamenjati, ne da bi poškodovali tiskalnik?
Cel članek »