Kako zamenjati barvo v brizgalnih tiskalnikih HP, Canon, Epson idr.
Menjava kartuše v tiskalniku ni zapletena in jo lahko opravite v hipu, tudi če česa podobnega še niste počeli. Pa si poglejmo, kako se menjava brizgalnega in laserskega polnila razlikujeta, kako natančno postopati in čemu se izogibati.

Naprava vam sama s prikazom sporočila sporoči, kdaj je čas za menjavo kartuše (kartuše za brizgalne tiskalnike). Praviloma te že pred tem opozorijo, da določene barve zmanjkuje. V takšni situaciji brez težav natisnete še kakšno stran, dobro pa je imeti novo kartušo pri roki.
Če imate barvni tiskalnik, se tudi pri črno-belem tiskanju – kar je za marsikoga nekoliko presenetljivo – porabljajo barvne kartuše. Odtenki rumene, cian in roza se uporabljajo za subtilne prehode robov pisav ali tabel in glajenje preostrih kontur. Razlog za uživanje teh barv je torej zgolj vizualni.
Če res želite za tiskanje dokumentov uporabljati samo črno črnilo, v nastavitvah predtiskanja izberite »črno-belo tiskanje oz. "tiska v sivinah".
Nasvet: Ali želite kartušo za vaš tiskalnik kupiti bistveno ceneje, ne da bi morali žrtvovati kakovost tiska? Uporabite alternativne kartuše TonerPartner PREMIUM, ki so do 4-krat cenejše od originalnih, imajo skoraj enako sestavo – poleg tega pa imajo tudi doživljenjsko garancijo. Denar boste prihranili tudi z manjšo porabo črnila.
Postopek zamenjave črnila
Menjava kartuše se razlikuje od menjave tonerja na številne načine. Predvsem upoštevajte dejstvo, da lahko neprevidno ravnanje s staro kartušo umaže vaša oblačila, mizo ali samo tiskalno napravo.
Pri menjavi vedno upoštevajte navodila proizvajalca naprave, na splošno pa lahko zamenjavo stare kartuše z novo povzamemo v naslednjih korakih:
1) Izklopite tiskalnik, odprite pokrov in previdno odstranite prazno kartušo - včasih morate pritisniti gumb ali vzvod blizu kartuše. Ne dotikajte se tiskalne šobe, ki je lahko še vedno prekrita s črnilom.
2) Staro kartušo pospravite v originalno embalažo in jo ali oddajte v reciklažo ali jo pripravite za odkup (ta možnost velja samo za originalne kartuše, katerih prazne kartuše lahko ponovno napolnite in prodate kot obnovljene kartuše).
3) Novo kartušo vzemite iz embalaže, z nje odstranite zaščitni trak in po možnosti tudi plastični pokrovček ter jo vstavite v prazno režo. Če iz nove kartuše pušča črnilo, je ne vstavljajte v tiskalnik, ampak jo ponovno zapakirajte in pošljite zahtevek za reklamacijo. Prav tako v prazno režo nikoli ne vstavite drugačne barve od tiste, ki je bila prvotno tam. Prav tako se ne dotikajte šob ali bakrenih kontaktov (zagotavljajo komunikacijo med čipom kartuše in tiskalnikom).
4) Zaprite pokrov tiskalnika in izvedite poskusni tisk. Če je kakovost nizka, aktivirajte čiščenje tiskalne glave. Vendar te funkcije ne uporabljajte po nepotrebnem - čiščenje porabi relativno veliko črnila.

Ponovno polnjenje kartuš s črnilom? Raje ne
Čeprav v prejšnjih vrsticah govorimo o dodajanju črnila v prazne kartuše originalnih kartuš, se tej tehniki v domačem okolju izogibajte. Da, na trgu lahko dobite komplete za ponovno polnjenje, vendar običajno povzročijo več škode kot koristi.
Vse kartuše niso primerne za ponovno polnjenje, oz. zahteva to posebno (in drago) tehnologijo. Poleg tega obstaja nevarnost, da boste kartušo napolnili nepravilno in bo iztekajoče črnilo nepopravljivo poškodovalo tiskalnik. V tem primeru prodajalec zagotovo ne bo sprejel vaše reklamacije.
Izjema so tiskalniki z rezervoarji, ki – kot pove že njihovo ime – temeljijo na stalnem polnjenju črnila v posebne rezervoarje z večjo prostornino. Za polnjenje se uporabljajo posebne steklenice, ki jih preprosto prislonite k ustju posode in pritisnete (več informacij v članku o prednostih tiskalnikov z rezervoarji).
Menjava črnila pri različnih znamkah tiskalnikov
Za boljšo predstavo dodajamo tudi nekaj videoposnetkov, kako postopati pri menjavi kartuše:
Podobni članki

Kako zmanjšati porabo brizgalnih polnil pri tiskanju in podaljšati njihovo življenjsko dobo?
Ali svojemu tiskalniku privoščite originalna polnila? Dokler ne bo tiskalnik dosegel konca življenjske dobe, boste njegovo vrednost zlahka preplačali v polnilih, in to ne samo enkrat. Originalno črnilo za tiskalnik je preračunano na mililiter tekočine dvakrat dražje kot znameniti luksuzni šampanjec Dom Perignon. Pri tako dragem špasu ne bi smela v nič izteči niti kapljica. Ne moremo vam svetovati, kako ne trošiti šampanjca, smo pa v naslednjem članku povzeli, kako podaljšati življenjsko dobo brizgalnih kartuš.
Cel članek »
Ko odslužim želim v reciklažo? ali Kako reciklirati tonerje
Razvrščanje odpadkov je danes za mnoge povsem samoumevna dejavnost. Če ste eden tistih, ki se aktivno ukvarjate s trajnostjo življenjskega okolja, se lahko občasno vprašate, kako pravilno razvrstiti določen izdelek. Na primer, takšen toner. Naslednje vrstice vam bodo pokazale, kako je s tonerji po zakonu in kaj lahko naredite, da jih ekološko odstranite.
Cel članek »