Epson: zgodba o inovativni blagovni znamki, ki se je začela v trgovini s sojino pasto
Ni veliko podjetij, ki se lahko pohvalijo, da v rednih ciklih prihajajo na trg s prelomnimi tehnologijami. Epson je eno takih podjetij. Obenem se začetki njegove zgodbe vrtijo okoli proizvodnje ur, Epson je med tiskalnike res zašel po zaslugi olimpijskih iger v Tokiu. Več pa v članku…
Na začetku je bil čas
Seiko Epson Corporation (kratko Epson) je danes eden vodilnih konglomeratov, ki se osredotoča na proizvodnjo vrhunske računalniške in zaslonske elektronike. Ponudba tega japonskega podjetja poleg tiskalnikov in polnil vključuje projektorje, računalnike, pametne blagajne ali celo LCD zaslone večjih dimenzij.
Tako kot mnogi drugi elektronski velikani je tudi Epson (pod imenom Daiwa Kogyo) začel kot majhna delavnica, daleč stran od današnje velikanske korporacije. Leta 1942 ga je v mestu Suwa - kot hčerinsko podjetje Daino Seikosha (danes Seiko) - ustanovil Hisao Yamazaki.
Od začetka je imel zaščitniško roko nad Yamazakijem in njegovim podjetjem Kintarō Hattori, ugledni japonski urar in ustanovitelj podjetja Daino Seikosha. Prihodnji Epson se je ukvarjal predvsem s proizvodnjo komponent za ure. Zanimiv podatek je, da je bila prvotna delavnica podjetja zgrajena na mestu nekdanje trgovine sojine paste miso, priljubljene sestavine japonske kuhinje.
Leta 1959 je Daiwa Kogyo od svoje matične družbe prevzelo del tovarne ur. Vendar ni šlo za sovražno dejanje, podjetji sta še naprej sodelovali (to zavezništvo, mimogrede, traja še danes). Leta 1969 so na tržišče lansirali Seiko Quartz-Astron 35SQ – prvo komercialno elektronsko uro, ki je uporabljala silicijev oscilator.
Vir: By Deutsches-uhrenmuseum - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49275392
Od olimpijskih iger do tiskalnikov in računalnikov
Že pred tem sta obe podjetji postali uradni dobavitelj merilcev časa za poletne olimpijske igre v Tokiu (1964). S tem na prvi pogled simboličnim dejanjem se je začelo pisati Epsonovo poglavje kot podjetja, ki proizvaja elektronske tiskalnike.
Podjetje je že več let eksperimentiralo z njihovo proizvodnjo, spodbuda za njihovo prodajo pa je bilo gostovanje olimpijskih iger na Japonskem. Organizatorji so potrebovali napravo, ki bi lahko izpisala izmerjeni čas. Na osnovi tiskalnika, ki sta ga dobavila Daiwa Kogyo in Daino Seikosha (tj. Epson in Seiko) je nekaj let kasneje nastal eden prvih komercialnih tiskalnikov – EP-101.
Tiskalna naprava se je uporabljala predvsem za izpis rezultatov iz digitalnih kalkulatorjev. Z osebnim računalnikom se je dejansko povezoval šele matrični tiskalnik Epson TX-80. Njegova izboljšana različica (model MX-80) je v svojem času postala najbolje prodajan tiskalnik v ZDA.
Ali ste vedeli, da...
Ste se kdaj spraševali o izvoru imena Epson? Ime današnjega tiskarskega giganta je besedna igra EP’s Son (→ Epson). Gre za to, da je bil tiskalnik EP-101 v primerjavi s prvotnim prototipom precej manjši in je dajal vtis »potomca« (sina).
Ime Epson se je hitro prijelo in leta 1982 ga je Daiwa Kogyo vključilo v ime, ki se je preimenovalo v Epson Corporation (ter tri leta kasneje v Epson Seiko Corporation).
V začetku 1980-ih je Epson lansiral prvi prenosni računalnik, Epson HX-20. Uporabljali so ga za računalniške operacije in pisanje preprostih programov, vendar je bilo na njem mogoče igrati tudi primitivne igre. Naprava je imela tudi majhen tiskalnik, zunanje aplikacije so bile naložene iz posebnih kartuš z magnetnim trakom.
Epson stoji tudi za tehnologijo tiskanja Micro Piezo, ki omogoča zelo podrobno tiskanje s prilagajanjem velikosti prehajajočih kapljic črnila. Zato je podjetje leta 1994 lahko ponudilo prvi komercialno dostopen barvni tiskalnik, Stylus Color (P680) z ločljivostjo 720 DPI. Istočasno je Epson na trg predstavil hitro sušeča barvna črnila.
S tem se je podjetje izognilo dvema glavnima težavama, ki sta ovirala širjenje barvnih tiskalnikov v zgodnjih devetdesetih letih prejšnjega stoletja: nenatančno tiskanje in razbarvanje barv po nanosu. Mimogrede, Micro Piezo tehnologija se uporablja še danes.
Kratek umik iz soja žarometov
Epsonova zgodba ne bi bila popolna brez polemik, ki so v večji ali manjši meri prepletene z zgodovino večine svetovnih korporacij. Leta 2003 je nizozemska organizacija za zaščito potrošnikov obtožila Epson, da strankam ne omogoča, da bi uporabile vse črnilo v polnilih. Kasneje pa se je izkazalo, da je preostalo črnilo potrebno za pravilno delovanje tiskalne glave.
Leta 2015 je bilo razkrito, da nekateri tiskalniki Epson poročajo, da zahtevajo zamenjavo kartuše, ko je v kartuši še približno 20 % črnila. Nobena od teh afer pa ni trajno okrnila ugleda podjetja.
Epson se je kmalu vrgel v druge tehnološke izzive. Leta 2016 so lansirali lastna VR očala in prišli na tržišče z brizgalnim tiskalnikom SureColor SC-P10000, ki tiska do širine 1,11 metra (in je zato primeren za tisk velikih formatov).
Zgodbe drugih podjetij
Se sprašujete, kako so postali pomembni vodilni proizvajalci tiskalnikov? Preberite si tudi o zgodovini podjetij Brother, Samsung, HP, Canon in Dell.
Podobni članki
Zgodba znamke Brother - od Japonske do konca sveta
Znanemu reku, da Tatra ne pozna brata, je zlahka oporekati. Težko je verjeti, da nihče iz avtomobilskega podjetja Tatra še ni slišal za tiskalnike ali kopirne stroje japonskega podjetja Brother. Njegova zgodovina sega v leto 1908, ko je bilo v deželi vzhajajočega sonca ustanovljeno podjetje Yasui Sewing Machine Co., predhodnik sedanjega multinacionalnega velikana. Brother je na slovaškem trgu prisoten že več kot 28 let, lani pa je minilo natanko 60 let, odkar japonsko podjetje deluje na evropski celini. Takšen dogodek si zagotovo zasluži vsaj kratek članek o znanem proizvajalcu.
Cel članek »Kako deluje brizgalni tiskalnik
Tiskanje referatov, materialov za sestanke in fotografij s počitnic za brizgalne tiskalnike ni težava. Dodajte še funkcionalnost optičnega bralnika in kopirnega stroja, vse pomnožite z nizko nabavno ceno in takoj vam bo jasno, zakaj so brizgalni tiskalniki tako priljubljeni v gospodinjstvih. Verjetno ga imate tudi vi doma. Toda ali sploh veste, kako deluje brizgalni tiskalnik?
Cel članek »