Pretvorba pisanega besedila: Nasveti za aplikacije in skenerje
Od časa do časa se lahko znajdete v situaciji, ko morate ročno napisane zapiske pretvoriti v digitalno obliko za delo na računalniku, telefonu ali drugi elektronski napravi. Na srečo pa živimo v času, ko to nikakor ni nemogoče, prej nasprotno. Pretvorba ročno napisanega besedila je pri uporabi ustreznih skenerjev ali aplikacij preprosta in traja le nekaj minut.
Kako to deluje
Ne glede na to, ali se želite zanašati na mobilno aplikacijo ali skener kot tak, je princip pretvorbe pisnega besedila v digitalno obliko v bistvu enak. Absolutna osnova digitalizacije rokopisnega besedila v obliko, ki jo je mogoče urejati, na primer v urejevalniku besedil, je skeniranje izvirnika. Za to lahko uporabite tako površino za skeniranje skenerja, v katerega preprosto vstavite dani dokument in nato pustite, da ga skener »osvetli« in s tem njegovo obliko pretvori v digitalno različico, kot tudi mobilne aplikacije, ki pa delujejo veliko bolj preprosto. Pri skeniranju preko mobilnega telefona se uporablja le njegova kamera, s katero de facto posnamete dani dokument in nato programski opremi telefona le prepustite, da prepozna posamezne elemente na fotografiji in vam omogoči delo z njo.
Tehnologija, ki jo tako skenerji kot druga elektronika uporabljajo za prepoznavanje in nato pretvorbo (ne samo) ročno napisanega besedila v digitalno obliko, se imenuje Intelligent Word Recognition, pogosto pa lahko srečate njeno kratico IWR. V bistvu gre za naprednejšo tehnologijo optičnega prepoznavanja znakov, ki pa se uporablja predvsem za digitalizacijo strojno natisnjenih dokumentov.
Primer pretvorbe zgodovinskega besedila s tehnologijama IWR in OCR. Vir: pro.europeana.eu
Čeprav je funkcionalnost IWR kot taka razmeroma kompleksna, lahko zelo poenostavljeno rečemo, da aplikacije, opremljene s to tehnologijo, skenirajo besede in vrstice kot celoto, s tem da jih nato s pomočjo strojnega učenja in umetne inteligence poskušajo prepoznati s primerjanjem z ogromnim številom različnih vzorcev, ki jih že poznajo. Ko aplikacija najde ujemanje, lahko pravilno pretvori ročno napisano besedilo iz logike stvari v digitalno obliko, tako da lahko nato delate z njim, kot bi s klasičnimi digitalnimi dokumenti. Neredko pa se zgodi, da vse črke niso popolnoma prepoznane, kar povzroči najrazličnejše tipkarske napake, ki jih mora uporabnik popraviti. S črkami in številkami brez ločil pa običajno ni težav, če niso preveč »načečkane«.
Glede na to, kako poteka celotna pretvorba pisave, vas verjetno ne bo presenetilo, da je to domena šele zadnjih nekaj let. Zaradi uporabe umetne inteligence, strojnega učenja in s tem tudi klasične zmogljivosti naprave je pretvorba teh elementov precej zahtevna, zato je bilo v preteklosti bolj ali manj nemogoče priti do česa tako naprednega, in ko so razvijalci to poskušali narediti, so bili rezultati slabi. Dandanes je ta stvar zaradi tehnološkega napredka že mačji kašelj.
Nasvet: Verjetno najbolj uporabljena naprava za skeniranje dokumentov, takoj za pametnimi telefoni, so večfunkcijski tiskalniki, ki so opremljeni s skenerji. Če ne veste, kaj od njih pričakovati, si preberite naš starejši članek Prednosti in slabosti večfunkcijskih tiskalnikov, v katerem smo obravnavali to temo.
Kako pretvoriti ročno napisano besedilo na mobilniku
Najhitrejši in najbolj vsestranski način za digitalizacijo ročno napisanega besedila je uporaba mobilnih telefonov. Pri roki jih imamo skoraj ves čas, zato jih lahko uporabljamo veliko hitreje kot klasične skenerje. Kar zadeva aplikacije, ki so potrebne za pretvorbo pisnega besedila v digitalno obliko, jih boste v App Store in Google Play našli nešteto. Tako Google, ki razvija Android, kot Apple, ki razvija iOS, sta že pripravila svoje rešitve, ki so tudi zelo kakovostne.
SM-F936 Z Fold4 12/256 GB bež SAMSUNG
SM-F721 Z Flip4 8/512 GB siva SAMSUNG
Pretvorba ročno napisanega besedila na iPhoneu
Če želite pretvoriti ročno napisano besedilo v iPhonu, morate samo aktivirati funkcijo Živo besedilo, ki je na voljo v iOS 15 in novejših različicah OS. To je lahko nekoliko težje aktivirati, vendar je rezultat vreden tega. Vse kar morate storiti je, da v Nastavitvah v razdelku Splošno v Podrazdelek Jezik in regija dodate angleščino in jo pustite pod češčino. Ko to storite, lahko Živo besedilo aktivirate s stikalom na dnu zaslona, pri čemer iPhone samodejno prepozna vsako besedilo s fotografij ali optično prebranih dokumentov, ko je aktivirano. Tako ga lahko preprosto kopirate in pretvorite v različne dokumente in podobno. Edina zanka je, da lahko v tem primeru pozabite na podporo za diakritike, saj je Živo besedilo trenutno združljivo le s peščico jezikov, na žalost češčina ni eden izmed njih. Prav zato je vklop te funkcije precej zapleten.
Pretvorba ročno napisanega besedila v sistemu Android
Pri telefonih z operacijskim sistemom Android je vsa zadeva veliko enostavnejša. Vse, kar potrebujete, je aplikacija Google Photos, ki združuje funkcije iz Google Lens. Če imate nameščeno aplikacijo, morate le odpreti fotografijo ali skeniranje dokumenta v njej, kjer morate »izvleči« ročno napisano pisavo, nato pa tapnete ikono Google Lens (izgleda kot očala) v spodnji vrstici aplikacije in končali ste – odslej bi morali imeti možnost kopirati besedilo in torej z njim ravnati na enak način kot v primeru iPhone. Kot v prejšnjem primeru pa tudi tu velja, da ločila žal niso prijatelji.
Nekateri med vami boste morda ugotovili, da je prepoznavanje besedila na voljo tudi v izvirni fotogaleriji na Androidih, ne da bi morali uporabljati Google Photos. V tem primeru imate enega izmed novejših pametnih telefonov, ki ima funkcije Google Lens vgrajene neposredno v kamero in s tem tudi v sistem kot tak, zato se ročno napisano besedilo še lažje pretvori. Na žalost je izvajanje funkcije odvisno od proizvajalca, zato je nemogoče natančno reči, kateri modeli so tisti srečni in kateri morajo Google Photos prenesti.
Nasvet: Ali ste vedeli, da lahko z mobilnim telefonom ne le skanirate ampak ga lahko uporabite tudi za tiskanje? Če o tem še nič ne veste, si lahko preberete v našem članku Kako tiskati iz mobilnih naprav:Vodnik za začetnike vas bo korak za korakom naučil vsega, kar potrebujete.
Univerzalna aplikacija za pretvorbo ročno napisanega besedila
Če iz nekega razloga niste zadovoljni z domačimi rešitvami za pretvorbo ročno napisanega besedila v digitalno obliko, lahko posežete po številnih alternativnih rešitvah, ki so na voljo tako na telefonih iPhone kot na Androidih. V nadaljevanju vam predstavljamo tri najbolj priljubljene in upam si reči tudi najboljše.
Microsoft OneNote
Gre za verjetno eno izmed najbolj znanih aplikacij za pisanje zapiskov na svetu, ki je na voljo tako na računalnikih, kot tudi na mobilnikih, v vseh primerih pa jo je mogoče prenesti iz trgovin z aplikacijami na danih platformah. OneNone je precej enostaven za uporabo in tudi njegova funkcionalnost je zelo dobra Za pretvorbo pisnega besedila v digitalno obliko vanj samo vstavite skeniran ali fotografiran dokument in nato med možnostmi izberite Kopiraj besedilo s slike (ali če je aplikacija na vaši napravi v angleščini, potem copy text from picture). Nato lahko besedilo obdelujete po svoji volji in potrebah. Velik plus aplikacije je, da precej dobro razume slovenske diakritike, vendar ne smemo pozabiti, da mora biti skeniranje dokumenta kar se da kakovostno, da lahko aplikacija iz njega »izlušči« vse tako kot je treba.
Pen to Print
Še ena res odlična (in zato priljubljena pri uporabnikih) aplikacija za pretvorbo ročno napisanega besedila v digitalno obliko se imenuje Pen to Print. V osnovni različici, ki zadošča za pretvorbo besedila, je aplikacija brezplačna, če pa želite digitalizirano besedilo v različnih formatih shranjevati v lastno shrambo v oblaku, morate doplačati za eno od naprednejših različic. Je pa odlično, da se boste z osnovno verzijo za normalno delovanje brez težav znašli. Vendar se ničelna cena odkupi z odsotnostjo podpore za diakritične znake, kar pomeni, da morate pričakovati, da jih boste morali popraviti.
Google Lens
Zadnja izjemno uporabna in zanimiva aplikacija je Google Lens na Androidu, torej Google na iOS-u. To je v bistvu namenska aplikacija, ki vam omogoča uporabo izhoda vaše kamere na veliko načinov v kombinaciji s strojnim učenjem in Googlovim AI. Uporaba aplikacije za pretvorbo besedila je popolnoma preprosta. Vse kar morate storiti je, da odprete Google Lens v Androidu in Google v iPhonu, nato samo izberete ikono kamere, potem besedilo in končali ste. Ko fotografirate dokument z besedilom prek tega vmesnika, ga lahko takoj začnete kopirati, v obsegu, ki ga potrebujete. Če se sprašujete, zakaj se aplikacija v iOS-u imenuje drugače kot v Androidu, je to zato, ker sta v iOS-u Google in Google Lens združena v eno, tako da uporabnikom ni treba prenašati več aplikacij, medtem ko je v Androidu (tj. Googlovi platformi) na voljo »v osnovi« in zato tu ni bilo treba dodajati kaj več - še toliko bolj, ker je nekatere funkcije Google Lensa že prevzel sistem. Z ustvarjanjem ločene aplikacije Lens je Google dosegel dejstvo, da lahko bolje predstavi svoje funkcije na svoji platformi. In seveda, vse to je popolnoma brezplačno, tako kot na iOS-u.
Kako pretvoriti ročno napisano besedilo na računalniku
Če vam prenos ročno napisanega besedila prek mobilnega telefona iz kakršnega koli razloga ne ustreza, lahko seveda za te namene uporabite tudi računalnik. Zanka pa je v tem, da boste v takem primeru potrebovali skener in da bo dokument po skeniranju verjetno treba dodatno »pognati« še skozi kakšno programsko opremo, ki zna iz njega izluščiti ročno napisano besedilo. Čeprav nekateri proizvajalci tiskalnikov to funkcijo že ponujajo v svoji aplikaciji za upravljanje skenerja kot takega, to žal ni pravilo. Težava pa je v tem, da je iskanje zanesljive aplikacije za računalnik lahko bistveno bolj zapleteno kot za mobilni telefon, zato toplo priporočamo, da se ne lotite eksperimentiranja (tudi zaradi nevarnosti virusa), ampak stavite bodisi na rešitev proizvajalca bodisi na zgoraj omenjeni Microsoft OneNote, ki je na voljo tudi za računalnike.
Nasvet: Da ujamete virus na računalniku nikakor ni prijetno. Resnica pa je, da vam tega pogosto ni treba niti vedeti dolgo časa, vendar se z njimi srečujete vsakodnevno. Kako lahko ugotovite, ali je vaš računalnik okužen, smo pojasnili v našem starejšem članku, ki ga je vsekakor vredno prebrati.
Osredotočeno na skener
Medtem ko na skeniranje dokumenta preko mobilnika ne morete vplivati, saj vse poteka preko vgrajene kamere, je pri skeniranju preko računalnika ravno obratno. Kateri skener, ali večfunkcijski tiskalnik boste za te namene izbrali, je odvisno od vas, in če se resno ukvarjate s skeniranjem, je logično, da posežete po najboljšem možnem. Pri optičnih bralnikih na srečo igra vlogo samo ločljivost, podana v DPI, pri čemer čim višja, tem bolje, potem pa barvna globina, ki označuje sposobnost optičnega bralnika, da razloči odtenke dokumenta (48 bitov se najpogosteje uporablja pri trenutek) in nazadnje morda le maksimalna velikost skeniranih dokumentov. Na splošno velja, da je za kakovostno skeniranje ročno napisanega dokumenta potreben skener z ločljivostjo vsaj 600 DPI, saj je že razmeroma spodobno podroben.
Canonov optični bralnik dokumentov imageFORMULA P-208II
Nasvet: Izraz DPI lahko srečate ne samo pri skenerjih, ampak tudi pri tiskalnikih. Če vas zanima več o tem, si preberite naš starejši članek Kaj pomeni DPI pri tiskanju in kako glede na to izbrati ustrezen tiskalnik, v katerem smo podrobneje obravnavali to temo.
Nasveti za kakovostne skenerje
BROTHER DS-640
Čeprav gre za cenejši model s ceno pod 3 tisoč CZK, vsekakor ima nekaj, kar navdušuje. Njegova ločljivost je 600 DPI, kar je povsem dovolj, glede na to, da lahko skenira do 15 strani na minuto. Lepo je tudi to, da gre za klasični ličen skener, ki zavzame zelo malo prostora.
WorkForce DS-1630
To je eden najboljših modelov srednjega razreda, ki jih lahko izberete. Doma ali v pisarni bo sicer zavzel več prostora kot prejšnji BROTHER, saj gre za klasičen ploski skener, ima pa podajalnik do 50 listov papirja, ločljivost 1 200 DPI in odlično hitrost do 25 strani na minuto. Brez pretiravanja gre torej za pravo skenersko delo, ki vaše dokumente hitro in hkrati v prvovrstni ločljivosti pretvori v digitalno obliko.
HP ScanJet Pro 4600
Če se resno ukvarjate s skeniranjem, je ta model odlična izbira za vašo uporabo. Njegova cena je sicer okoli 700 €, a po drugi strani za to dobite stroj z ločljivostjo 1 200 DPI, predvsem pa z dih jemajočo hitrostjo 40 strani na minuto. Skeniranje prek njega z njim bo res bliskovito hitro, velika prednost pa je podajalnik listov in možnost, da ga povežemo v omrežje in ga tako upravljamo na daljavo ali pa iz njega na daljavo dobimo skenirane dokumente. Češnja na torti je funkcija HP Instant-on, s pomočjo katere lahko začnete skenirati dokumente skoraj takoj po vklopu naprave.
Nasveti za kakovostne večfunkcijske tiskalnike
HP LaserJet MFP M140we
Čeprav gre za osnovni model večfunkcijskega tiskalnika, ima vsekakor veliko za ponuditi. Njegove zmogljivosti tiskanja so na zelo spodobni ravni, stane manj kot 100 € in, kar je najpomembneje, ponuja ločljivost 600 DPI pri skeniranju, kar je več kot dovolj za pretvorbo ročno napisanega besedila v digitalno obliko. Vendar je treba upoštevati, da je hitrost skeniranja tukaj precej počasna - pridete le do deset strani na minuto.
Xerox C235V
Večfunkcijski tiskalnik, ki ga zaradi svojih tiskalnih zmogljivosti, pa tudi možnosti upravljanja na daljavo preko WiFi ali Etherneta, uvrščamo v srednji razred, se skeniranja vsekakor ne boji. Ima podajalnik listov, s pomočjo katerega lahko samodejno skenira več skenov brez posredovanja uporabnika. Ločljivost skeniranja je tukaj 600 DPI, kar povsem zadošča tudi za pretvorbo besedila v digitalno obliko.
HP PageWide Pro MFP 477dw
Zadnji nasvet za večfunkcijski tiskalnik lahko opišemo kot vrhunski. Tiskarske sposobnosti pri tem modelu so že na res visokem nivoju, z ločljivostjo skeniranja odličnih 1 200 DPI, vse to s hitrostjo do 25 skeniranih strani na minuto. Seveda je na voljo tudi možnost daljinskega upravljanja, skeniranja v maksimalnih dimenzijah 216 x 354 mm in če je potrebno tudi faks.
Nasvet: Pretvorba pisnega besedila v elektronsko obliko dandanes ni več težava, vendar, kot ste izvedeli v prejšnjih vrsticah, žal ni povsem 100-odstotna, hkrati pa za te namene zahteva vsaj nekaj tehnološke podkovanosti. Torej, če imate izbiro, je vedno bolje ustvariti elektronsko besedilo neposredno v računalniku in se ne zanašati na pretvorbo. Da bi bili pri njegovem ustvarjanju čim hitrejši in učinkovitejši, bi morali obvladati desetprstno tipkanje. To Kako se naučiti desetprstno tipkati smo za vas obdelali v tem članku.
Sorodni izdelki
Podobni članki
Kako se naučiti desetprstno tipkati: nasveti o programih in postopkih
Ste se kdaj vprašali, koliko časa bi prihranili v službi, če bi lahko tipkali z vsemi desetimi prsti po tipkovnici računalnika, namesto le na svoj način? Če je tako, ste prišli na pravo mesto. Če imate motivacijo, da svoj stil pisanja spremenite v desetprstno pisanje, vam bomo v tem članku povedali, kakšne prednosti vam bo to prineslo, kako naprej pri učenju in katere brezplačne aplikacije uporabljati. In ker smo učenje desetprstnega pisanja že opravili, bomo dodali še kakšen nasvet iz življenja.
Cel članek »Zgodovina tiskarstva - čez ovire do zvezd
Vam je všeč vonj po novih knjigah? Ali dajete prednost branju z zaslona? Knjige v tiskani obliki začenjajo izginjati, informacije iščemo na internetu, za študente je najboljši vir Wikipedia (če ravno ne stavka). Kdo pa je odgovoren, da nam danes ni treba prepisovati vsake knjige? Čeprav je bil to velik preskok človeštva k bolj enostavnemu življenju, je zgodovina tiska in tiskarskih strojev za mnoge še vedno ovita v meglico neznanja. Pot je bila polna ovinkov, lukenj, ovir, pogosto pa tudi slepih ulic, kot je to običajno pri podobnih izumih. Pa si poglejmo najbolj zanimive postanke v zgodovini tiska.
Cel članek »